-
2427/125
Barok hængeskab af egetræ med hemmelige rum, prydet med gennembrudte skæringer. 18. årh. H. 68. B. 60. D. 28.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2427/119
Klassisk figur efter antik 'The Townley Diskobolos', malet kunststen. 20. årh.s begyndelse. H. 170.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2427/113
Dansk flisebord af bemalet træ, pladen med 24 hollandske fliser. Fliserne 18. årh.s slutning. Bordet, rokoko form, 19. årh.s anden halvdel. H. 78. L. 85. B. 60.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2427/110
Et par kinesiske stole af sortlakeret bambus, sekskantet sæde med gennembrudt ornamentik i ryg. Ca. 1900. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
400 DKK -
2427/107
Dansk flisebord af bemalet og forgyldt træ, plade med 18 hollandske fliser dekoreret i blåt, sarg med skuffe. Fliser 18. årh.s slutning. Bord 19. årh.s slutnin
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2427/101
Lille senempire pengeskab af sortmalet jern, plint af sortmalet træ med skuffe. Danmark, 19. årh.s første halvdel. H. 96. B. 40. D. 34.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2427/95
Rokoko spejl i ramme af forgyldt træ. 18. årh.s midte. H. 155. B. 65.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2427/89
Svensk kommode af bemalet træ. Gustaviansk form, 19. årh. og senere. H. 93. B. 97. D. 47.
Vurdering :
10.000 DKK Ikke solgt
-
2427/83
Kinesisk skab af mørkpoleret træ. 20. årh. H. 225. B. 108. D. 50.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2427/80
Lysekrone med stel af messing med 12 svungne lysarme, rigt behængt med prismer. 19. årh. H. 70. Diam. 68.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2427/74
Rokoko spejl i ramme af forgyldt træ og gesso, rigt udskåret med rocailler og bladværk. 18. årh. H. 78. B. 36.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2427/68
Barok hængevitrine af bemalet træ, svungen top, front med glaslåge. 18. årh. H. 74,5. B. 68. D. 33.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2427/65
Fransk kommode af mahogani og rodtræ med beslag af bronze, plade af rødlig marmor. 20. årh.s begyndelse. H. 87. B. 116. B. 60.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2427/41
Klapbord af bemalet træ. Barok form, 20. årh. H. 76. B. 110. D. 52. Diam. 104.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2427/62
Fransk rokoko konsolbord af nøddebejdset bøg og nøddetræ, ben i form af dyrehove. 18. årh. H. 77,5. B. 83. D. 48.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2427/35
Svensk skab af bemalet træ, overdel med to døre bag hvilke hylder, underdel med to skuffer. Barok form, 19. årh. H. 199. B. 107. B. 40.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2427/47
Et par bergere af mahogni med beslag af forgyldt bronze, betræk af rødt uld. Empire form, 20. årh. H. 75. B. 54. D. 52. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2427/44
Konsolbord af bemalet træ, sarg med skuffe. Delvist 18. årh. H. 66,5. B. 65,5. D. 41.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
-
2427/32
Barok klapbord af fyrretræ, hver sarg med skuffe. 18. årh. H. 75,5. B. 93. L. 65/119/178,5.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Ikke solgt
-
2427/24
Rokoko spejl i ramme af forgyldt træ og gesso, rigt udskåret med rocailler og bladværk. 18. årh. H. 67,5. B. 25.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2427/14
Engelsk military chest af patineret eg med greb og beslag af messing. 19. årh. H. 97. B. 92. D. 46.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2427/8
Rokoko kommode af elme- og frugttræ, indlagt med marquetteri. 18. årh. H. 78,5. B. 120. D. 49.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK