2427/2Aarhus
Lågvase af marmor i klassisk stil med håndtag i form af volutter. 20. årh. H. 74/160.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2427/8Aarhus
Rokoko kommode af elme- og frugttræ, indlagt med marquetteri. 18. årh. H. 78,5. B. 120. D. 49.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2427/14Aarhus
Engelsk military chest af patineret eg med greb og beslag af messing. 19. årh. H. 97. B. 92. D. 46.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2427/24Aarhus
Rokoko spejl i ramme af forgyldt træ og gesso, rigt udskåret med rocailler og bladværk. 18. årh. H. 67,5. B. 25.
Vurdering :
2427/26Aarhus
Skind fra bjergzebra. Equus zebra hartmannae. L. 302. B. 207.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2427/32Aarhus
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2427/44Aarhus
Konsolbord af bemalet træ, sarg med skuffe. Delvist 18. årh. H. 66,5. B. 65,5. D. 41.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2427/56Aarhus
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2427/62Aarhus
Fransk rokoko konsolbord af nøddebejdset bøg og nøddetræ, ben i form af dyrehove. 18. årh. H. 77,5. B. 83. D. 48.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2427/68Aarhus
Barok hængevitrine af bemalet træ, svungen top, front med glaslåge. 18. årh. H. 74,5. B. 68. D. 33.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2427/74Aarhus
Rokoko spejl i ramme af forgyldt træ og gesso, rigt udskåret med rocailler og bladværk. 18. årh. H. 78. B. 36.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2427/80Aarhus
Lysekrone med stel af messing med 12 svungne lysarme, rigt behængt med prismer. 19. årh. H. 70. Diam. 68.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2427/86Aarhus
Par konsolborde af forgyldt træ, rigt udskåret med ben i form af figurer. 20. årh. H. 76,5. B. 77. D. 35. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2427/92Aarhus
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2427/98Aarhus
Par piedestaler af blankglaseret fajance, rigt støbt med kannelerede stammer. 20. årh. H. 114 og 115. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2427/110Aarhus
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2427/134Aarhus
Fransk library table af mahogni, plade af broget marmor, trepasfod med dyrepoter. 19. årh. H. 75,6. Diam. 97,5.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: