-
2427/2Aarhus
Lågvase af marmor i klassisk stil med håndtag i form af volutter. 20. årh. H. 74/160.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2427/8Aarhus
Rokoko kommode af elme- og frugttræ, indlagt med marquetteri. 18. årh. H. 78,5. B. 120. D. 49.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/14Aarhus
Engelsk military chest af patineret eg med greb og beslag af messing. 19. årh. H. 97. B. 92. D. 46.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/24Aarhus
Rokoko spejl i ramme af forgyldt træ og gesso, rigt udskåret med rocailler og bladværk. 18. årh. H. 67,5. B. 25.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/26Aarhus
Skind fra bjergzebra. Equus zebra hartmannae. L. 302. B. 207.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/29Lyngby
Dansk barok dragkiste af guldstafferet nøddetræ, front med fire svungne ligeknækkede skuffer, beslag og greb af messing. 18. årh. H. 120. B. 122. D. 64.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2427/32Aarhus
Barok klapbord af fyrretræ, hver sarg med skuffe. 18. årh. H. 75,5. B. 93. L. 65/119/178,5.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2427/35Lyngby
Svensk skab af bemalet træ, overdel med to døre bag hvilke hylder, underdel med to skuffer. Barok form, 19. årh. H. 199. B. 107. B. 40.
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
-
2427/41Lyngby
Klapbord af bemalet træ. Barok form, 20. årh. H. 76. B. 110. D. 52. Diam. 104.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2427/44Aarhus
Konsolbord af bemalet træ, sarg med skuffe. Delvist 18. årh. H. 66,5. B. 65,5. D. 41.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2427/47Lyngby
Et par bergere af mahogni med beslag af forgyldt bronze, betræk af rødt uld. Empire form, 20. årh. H. 75. B. 54. D. 52. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/56Aarhus
Regence armstol af mørkbejdset og guldstafferet bøgetræ. 18. årh.s. begyndelse.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2427/59Lyngby
Fransk sekretær af nøddetræ indlagt med marquetteri, plade af hvid marmor, beslag og greb af forgyldt bronze. Louis XVI stil, 20. årh.s begyndelse. H.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2427/62Aarhus
Fransk rokoko konsolbord af nøddebejdset bøg og nøddetræ, ben i form af dyrehove. 18. årh. H. 77,5. B. 83. D. 48.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2427/65Lyngby
Fransk kommode af mahogani og rodtræ med beslag af bronze, plade af rødlig marmor. 20. årh.s begyndelse. H. 87. B. 116. B. 60.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/68Aarhus
Barok hængevitrine af bemalet træ, svungen top, front med glaslåge. 18. årh. H. 74,5. B. 68. D. 33.
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
-
2427/71Lyngby
Dansk vitrineskab af egetræ, buet top, front og sider med glas og underdel med to paneldøre. Barok form, ca. 1920. H. 220. B. 100. D. 45.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2427/74Aarhus
Rokoko spejl i ramme af forgyldt træ og gesso, rigt udskåret med rocailler og bladværk. 18. årh. H. 78. B. 36.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/77Lyngby
To par kinesiske hjørnestole af hardwood hvor af et par indlagt med plaketter af marmor. 19. årh.s slutning. (4)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2427/80Aarhus
Lysekrone med stel af messing med 12 svungne lysarme, rigt behængt med prismer. 19. årh. H. 70. Diam. 68.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2427/83Lyngby
Kinesisk skab af mørkpoleret træ. 20. årh. H. 225. B. 108. D. 50.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2427/86Aarhus
Par konsolborde af forgyldt træ, rigt udskåret med ben i form af figurer. 20. årh. H. 76,5. B. 77. D. 35. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2427/89Lyngby
Svensk kommode af bemalet træ. Gustaviansk form, 19. årh. og senere. H. 93. B. 97. D. 47.
Sælges
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
-
2427/92Aarhus
Etagere af patineret messing med fire hylder af røgfarvet glas. 20. årh. H. 176,5. B. 83. D. 32.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2427/95Lyngby
Rokoko spejl i ramme af forgyldt træ. 18. årh.s midte. H. 155. B. 65.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2427/98Aarhus
Par piedestaler af blankglaseret fajance, rigt støbt med kannelerede stammer. 20. årh. H. 114 og 115. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2427/101Lyngby
Lille senempire pengeskab af sortmalet jern, plint af sortmalet træ med skuffe. Danmark, 19. årh.s første halvdel. H. 96. B. 40. D. 34.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2427/107Lyngby
Dansk flisebord af bemalet og forgyldt træ, plade med 18 hollandske fliser dekoreret i blåt, sarg med skuffe. Fliser 18. årh.s slutning. Bord 19. årh.s slutnin
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2427/110Aarhus
Et par kinesiske stole af sortlakeret bambus, sekskantet sæde med gennembrudt ornamentik i ryg. Ca. 1900. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/113Lyngby
Dansk flisebord af bemalet træ, pladen med 24 hollandske fliser. Fliserne 18. årh.s slutning. Bordet, rokoko form, 19. årh.s anden halvdel. H. 78. L. 85. B. 60.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/119Lyngby
Klassisk figur efter antik 'The Townley Diskobolos', malet kunststen. 20. årh.s begyndelse. H. 170.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2427/125Lyngby
Barok hængeskab af egetræ med hemmelige rum, prydet med gennembrudte skæringer. 18. årh. H. 68. B. 60. D. 28.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2427/134Aarhus
Fransk library table af mahogni, plade af broget marmor, trepasfod med dyrepoter. 19. årh. H. 75,6. Diam. 97,5.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: