Ure
3 hammerslag
i Aarhus
2427/104
Fransk urgarniture af forgyldt bronze, bestående af kaminur og et par kandelabre. 19. årh.s slutning. H. 58 og 59. (3)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2427/38
Dansk rokoko standur i kasse af guldstafferet fyrretræ. Sign. P. Mathiesen. 18. årh. H. 220,5. B. 52. D. 28.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2427/20
Peter Green: Sønderjysk barok standur i kasse af bemalet træ. Sign. 18. årh. H. 212. B. 45. D. 26.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK