Tróndur Patursson (f. Kirkjubø, Færøerne 1944)
Kaskelothvaler. Sign. T. Patursson 1995. Glasmaleri i tre dele i sort jernramme. Udført hos Per Hebsgaard. 163×78.
Proveniens: Erhvervet på kunstnerens udstilling i Gjethuset, Frederiksværk, 2000.
Malerier, grafik & fotografier, 27. september 2017