872/1356
Svensk design
Håndvævet tæppe af uld i “rölakan” teknik med geometrisk mønster i lysegrå og grønne nuancer. Udført midt 20. årh., Sverige. Sign. MBH, AHN. L. 315. B. 197.
Møbler, belysning og tæpper, 8. juni 2017
Vurdering
Hammerslag