872/​180

George Graham (f. Cumberland 1673, d. London 1751)

George III standur i kasse af nøddetræ med indlagt lister, skive af forgyldt messing med gennembrudte hjørneornamenter, værk med heltimeslag, minut- og datoviser. Sign. George Graham, London fecit. 18. årh. H. 235. B. 55. D. 27.

Proveniens: Øk's hovedsæde i København.

Konditionsrapport ved forespørgsel. furniture@bruun-rasmussen.dk

Der gives ingen garanti for værkets funktion.

Varia, møbler og tæpper, 31. maj 2017

Ure ▸ Standure

Vur­dering

30.000–50.000 DKK

Hammerslag

130.000 DKK