872/180
George Graham (f. Cumberland 1673, d. London 1751)
George III standur i kasse af nøddetræ med indlagt lister, skive af forgyldt messing med gennembrudte hjørneornamenter, værk med heltimeslag, minut- og datoviser. Sign. George Graham, London fecit. 18. årh. H. 235. B. 55. D. 27.
Proveniens: Øk's hovedsæde i København.
Konditionsrapport ved forespørgsel. furniture@bruun-rasmussen.dk
Der gives ingen garanti for værkets funktion.
Varia, møbler og tæpper, 31. maj 2017
Vurdering
Hammerslag