877/341
James Bisset
Engelsk lommeur af 18 kt. guld med repetition, hvid skive med romertal og små sekunder, signeret I. Bisset, forgyldt værk signeret James Bisset, London, Nr. 1185, støvkapsel af guld. Kasser stemplet med mestermærke LC, årsbogstav P samt nummereret 1125. London 1810–1811. Vægt ialt 176 gr. Kassediam. 55 mm.
Proveniens: Dansk privat samling
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt varia@bruun-rasmussen.dk
Tæpper, varia, møbler, ure, 28. februar 2018
Vurdering
Hammerslag