872/​1125

Kay Bojesen (f. København 1886, d. Gentofte 1958)

Serveringsfad samt serveringssæt af sterlingsølv, underfad samt skafter af teak. Sølvfad samt serveringssæt med teak skafter samlet vægt 1329 gr. Udført og stemplet hos Kay Bojesen, Denmark. Underfad isat plakette med dedikation dateret 1959. Stemplet Kay Bojesen, Denmark, Teak. Formgivet 1952. Underfad: H. 4,5. B. 18,5. L. 55. Sølvfad: H. 5,5. B. 17. L. 46. Salatsæt: L. 30 og 30,7. (2)

Proveniens: Direktør for Den Permanente, Asger Fischer (1895–1985).

Litteratur: Viggo Sten Møller og Henrik Sten Møller: “Kay Bojesen”, ill. s. 30.

Litteratur: Esbjørn Hiort: “Moderne Dansk Sølv”, ill. s. 44.

Sølv og keramik, 7. juni 2017

Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Hammerslag