872/​62

Frits Thaulow (f. Oslo 1847, d. Volendam 1906)

Folkeliv ved en venetiansk kanal ved Arsenalet. I forgrunden læsende mand. Bygningen til venstre er den gamle rebslagerfabrik “Corderie della Tana” bygget i 1300-tallet til Republikken Venezia og den er en del af Arsenalet. Passagen til højre er “Fondamenta della Tana”. Den dag i dag findes Thaulows motiv uforandret. Sign. Frits Thaulow. Olie på lærred. 46×55.

I følge Frank Claustrat, i udstillingskataloget “Frits Thaulow. Paysagiste par nature” s.173, har maleriet været udstillet i august 1899 på Galerie Georges Petit, 8 rue de Seze i Paris på en fællesudstilling “ "Exposition de tableaux par P.-A. Besnard, J.-C. Cazin, C. Monet, A. Sisley, F. Thaulow; et de poteries par E. Chaplet sous le numéro 100 Quartiers des pauvres, à Venise”.

Nærværende maleri har været i dansk eje siden 1917, hvor det var en del af en samling malerier af Thaulow som var sat på auktion af Thaulows kunsthandler Isidore Montaignac. Auktionen fandt aldrig sted, da malerierne blev opkøbt af interessede inden auktionen! Maleriets titel var «Canal longeant la Dogana à Venice», som det står på etiket på bagsiden.

Thaulow besøgte Venedig flere gange bl.a. 1897 og 1899. Begge gange i forbindelse med Biennalen, der startede i 1895. I 1899 sad Thaulow i hovedjuryen. Han indleverede malerier årligt til Biennalen, dog aldrig med motiver fra Venedig. I følge den norske kunsthistoriker og specialist på Thaulow Vidar Poulsson malede Thaulow de fleste Venedig billeder i 1899.

2. maj er der tilføjet oplysninger om udstilling i paris.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier og tegninger, 30. maj 2017

Vur­dering

150.000–250.000 DKK

Hammerslag

190.000 DKK