Urban Jürgensen
Urban Jürgensen lommeur med kvarterrepetition, i kasse af 18 kt. guld med rillet kasserand, hvid skive med romertal, små sekunder og blånede visere, signeret Urban Jürgensen, forgyldt værk med dobbelthjulsgang, forgyldt støvkapsel signeret Urban Jürgensen, Kiøbenhavn, CCII, bagkapsel stemplet med kronet mestermærke UI samt nr. 249. Kasserand med repetition til/fra knap. 1820'erne. Vægt ialt 164 gr. Kassediam. 56 mm.
Proveniens: Dansk privat samling
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt varia@bruun-rasmussen.dk
Tæpper, varia, møbler, ure, 28. februar 2018