877/​347

Urban Jürgensen

Urban Jürgensen lommeur med kvarterrepetition, i kasse af 18 kt. guld med rillet kasserand, hvid skive med romertal, små sekunder og blånede visere, signeret Urban Jürgensen, forgyldt værk med dobbelthjulsgang, forgyldt støvkapsel signeret Urban Jürgensen, Kiøbenhavn, CCII, bagkapsel stemplet med kronet mestermærke UI samt nr. 249. Kasserand med repetition til/fra knap. 1820'erne. Vægt ialt 164 gr. Kassediam. 56 mm.

Proveniens: Dansk privat samling

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt varia@bruun-rasmussen.dk

Tæpper, varia, møbler, ure, 28. februar 2018

Ure ▸ Lommeure

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

43.000 DKK