872/​911

Martin Bigum (f. København 1966)

“Veteranen/The Veteran (Per Kirkeby)”. Sign. på bagsiden Martin Bigum 97–98. Olie på lærred. 160×225. Uindrammet.

Litteratur: “Martin Bigum”, Arken Museum for Moderne Kunst, Ishøj, 2016–2017, gengivet i kataloget side 39. Litteratur: Gengivet på kunstnerens hjemmeside, http://www.martinbigum.dk/The Homecoming. Udstillet: Art Forum Berlin (Nils Stærk) 1999. Udstillet: Carnegie Art Awards, 1999. Udstillet: “The Homecoming - or The World According to Art”, Malmö Konstmuseum, Kjarvalsstadir Museum, Borås Konstmuseum og Reykjavik Kunstmuseum, 2002–2003. Udstillet: “Min egen kunst (1989–2014)”, Det Nationalhistoriske Museum, Frederiksborg Slot, Hillerød; Bornholms Kunstmuseum; Trapholt, Kolding, januar 2015 - april 2016. Udstillet: “Martin Bigum”, Arken Museum for Moderne Kunst, Ishøj, september 2016 - januar 2017, kat. nr. 45. Proveniens: Nils Stærk Contemporary Art, København.

Malerier og skulpturer, 6. juni 2017

Vur­dering

125.000–150.000 DKK

Hammerslag

130.000 DKK