877/​356

Lommeur med spindelgang, delvis skeleteret skive med ydre hvid emaljekrans med sorte arabertal, i kasse af sølv, kasserand med bladfrieze. 19. årh.s første halvdel. Vægt ialt 86 gr. Skivediam. 43 mm. Kassediam. 56 mm.

Proveniens: Dansk privat samling

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt varia@bruun-rasmussen.dk

Tæpper, varia, møbler, ure, 28. februar 2018

Ure ▸ Lommeure

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

6.000 DKK