1731/1594
Kinesisk skål af sølv, gennembrudt, drevet med drager jagende den brændende perle og skyformationer. Mester Wang Hing, Hong Kong 19. årh.s slutning. Vægt 443 gr. H. 8,5 cm Diam. 18,5 cm. Tilhørende samtidig stand af udskåret træ.
Aldersrelaterede spor; øvre rand med nogen skævhed.
Varia, 3. august 2017
Vurdering
Hammerslag
10 bud