1737/​1675

Guanyin af patineret og lakforgyldt bronze, siddende i dhyanasana på trone, hænder holdende stængel til blomster der flankerer skuldrene, med høj krone og stort smykke på brystet. Ming 1368–1644. Vægt 1335 gr. H. 23 cm.

Proveniens: Sophus Rasmussen Schmidt 1897–1957. Kom til Kina i 1922 som telegrafist, senere direktør i ØK Shanghai.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Afslag på krone, ridser og mærker.

Varia, 14. september 2017

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag

7.000 DKK

7.000 DKK