Wilhelm Marstrand (f. København 1810, d. sst. 1873)
“Italienske Landboere paa Vej til Byen”. Skitse. 1869. Usigneret. Olie på papir monteret på lærred. 43×57.
En vandfarve med samme motiv dateret 1869 på Statens Museum for Kunst (KKSgb6757). I 1869 rejser Marstrand i selskab med maleren P. C. Skovgaard og litografen Kittendorf for sidste gang til Italien.
Udstillet: Kunstforeningen, “Marstrand Udstilling”, 1898 nr. 585 (registreret under “Tillæg til Fortegnelsen over Malerierne”).
Proveniens: Amtsforvalter Conrad Weidemann, Aalborg (1898). Dansk privatsamling, købt Bruun Rasmussen auktion 718, 2003 nr. 1534 afb. s. 60.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt fine-art@bruun-rasmussen.dk
Ældre malerier og møbler, 31. juli 2017
27 bud