Baltisk prismekrone med stel af forgyldt bronze behængt med prismer, 18 svungne lysarme, tre plader af blåt glas. Louis XVI form, 19. årh. H. 128. Diam. 97.
Proveniens: Raadegaard Gods sydøst for Næstved.
I 1961 erhvervede fabrikant Ejler Ruge Raadegaard Gods. I årene frem udbyggede han med sin hustru en udsøgte samling af antikviteter og malerier.
Konditionsrapport ved forespørgsel. furniture@bruun-rasmussen.dk
Russisk kunst og ikoner, 9. juni 2017