2417/882
Kirsti Ilvessalo (f. Helsinki 1920, d. 2019)
Håndknyttet vægtæppe af uld i “rya” teknik. Geometrisk mønster i brune, lys sandfarvede og sorte nuancer. Sign. på bagsiden Kirsti Ilvessalo, Helsinki - Finland, 1959. H. 215. B. 124.
Brugs- og aldersslitage. Pletter og slitage på kant.
Moderne kunst og design, 23. april 2024
Vurdering
Hammerslag
24 bud