Mogens Balle (f. København 1921, d. Asmindrup 1988)
“Du er det billed, jeg ånder mod flodens himmel”, 1965. Sign. M.B; titel og datering på blændrammen. Olie på lærred. 46×55
Litteratur: Henning Smidths fortegnelse over Mogens Balles værker, www.smidth.dk/balle, kat. 1965–087.
Malerier og grafik, 7. juni 2017