877/​306

Fransk “Oignon” lommeur med spindelgang og “mock” pendul, i kasse af forgyldt messing drevet med ornamentik, skive af forgyldt metal med romertal og central optrækning, forgyldt værk med egyptiske piller, uro klobenen delvis graveret og med “mock” pendul. 17. årh.s slutning. Kassediam. 55 mm.

Proveniens: Dansk privat samling

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt varia@bruun-rasmussen.dk

Tæpper, varia, møbler, ure, 28. februar 2018

Ure ▸ Lommeure

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag

15.000 DKK