877/306
Fransk “Oignon” lommeur med spindelgang og “mock” pendul, i kasse af forgyldt messing drevet med ornamentik, skive af forgyldt metal med romertal og central optrækning, forgyldt værk med egyptiske piller, uro klobenen delvis graveret og med “mock” pendul. 17. årh.s slutning. Kassediam. 55 mm.
Proveniens: Dansk privat samling
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt varia@bruun-rasmussen.dk
Tæpper, varia, møbler, ure, 28. februar 2018
Vurdering
Hammerslag