1731/38
Indisk gyngesofa 'Jhoola' af udskåret og bemalet træ, dekoreret med otte farvelagte ovale akvarel portrætter bag glas. 20. årh.s begyndelse. H. 232. B. 208. D. 116.
Konditionsrapport ved forespørgsel. furniture@bruun-rasmussen.dk
Ældre malerier og møbler, 31. juli 2017
Vurdering
Hammerslag