872/​26

Michael Ancher (f. Bornholm 1849, d. Skagen 1927)

“Interiør med Anna Ancher der læser højt for fru Brøndum”. Sign. Michael Ancher 1908. Olie på lærred. 107×148.

Proveniens: Malerier af Anna og Michael Ancher tilhørende boet efter Helga Ancher, Bruun Rasmussen auktion 178, 1965 nr. 55 afb. s. 19. Solgt for 10.000 DKK.

Michael Ancher har i dette smukke fredfyldte maleri formået at gengive den nære samhørighed, det tætte forhold der var mellem hustruen Anna og hendes mor den gamle Ane Brøndum. I et hjørne af stuen oplyst af en petroleumslampe sidder de to kvinder ved et bord. Ane lytter med tænksomt blik og foldede hænder på Annas oplæsning. På bordet er den store Bibel slået sammen.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier og tegninger, 30. maj 2017

Vur­dering

300.000 DKK

Hammerslag

300.000 DKK