872/806
Hans Scherfig (f. København 1905, d. Fredensborg 1979)
Mandril i junglen. Sign. Scherfig 1953. Gouache på papir. Bladstørrelse 22×30.
Proveniens: Gave fra kunstneren til nuværende ejers morfar, Herman D. Koppel.
Malerier og skulpturer, 6. juni 2017
Vurdering
Hammerslag