872/​1156

Alvar Aalto (f. Kuortane 1898, d. Helsinki 1976)

Ovalt fad af transparent glas. Usign. Udført hos IIttala, Finland. H. 2,5–3,3. L. 39.

Proveniens: Hidrører fra arkitekterne Hanne og Torben Valeurs samling. Erhvervet i Helskini, Finland i 1954.

Sølv og keramik, 7. juni 2017

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag

11.000 DKK