877/323
Lommeur af 18 kt. guld med spindelgang og kvarterrepetition, rillet kasserand med on/off repetitionsknap, delvis skeleteret skive med ydre hvid emaljekrans med sorte arabertal, støvkapsel af forgyldt metal. Ca. 1820. Vægt ialt 134 gr. Kassediam. 56 mm.
Proveniens: Dansk privat samling
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt varia@bruun-rasmussen.dk
Tæpper, varia, møbler, ure, 28. februar 2018
Vurdering
Hammerslag