Modern Art 879
Moderne malerier
Moderne malerier og skulpturer
880/746
Michael Kvium: "Interrupting Painting", 1997. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 150 x 165.
Vurdering :
175.000–200.000 DKK Hammerslag:
165.000 DKK -
880/742
Cathrine Raben Davidsen: Uden titel. Sign. CRD 06. Mixed media på collage af forskelligfarvet papir. Bladstørrelse 198 x 176.
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Ikke solgt
880/725
Haris Purnomo: "The Pink Tail". Sign. Haris Purnono. Olie på lærred. 180 x 200. (1916)
Vurdering :
100.000 DKK Ikke solgt
880/723
Haris Purnomo: "Green Baby no 2". Sign. Haris Purnomo. Olie på lærred. 180 x 200. (1991)
Vurdering :
100.000 DKK Ikke solgt
880/722
Cao Xiaodong: "Save as Exile", 2007. Sign. med titel og årstal på bagsiden. Olie på lærred. 146 x 108. Uindrammet. (1877-1)
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
880/721
Cao Xiaodong: "Save as 100%", 2007. Sign. med titel og årstal på bagsiden. Olie på lærred. 135 x 135. Uindrammet. (1877-3)
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Ikke solgt
880/720
Fang Lijun: "No 4". Sign. (på kinesisk) 2008. Olie på lærred. 180 x 250. Uindrammet. (1976)
Vurdering :
1.600.000–1.800.000 DKK Ikke solgt
880/719
Walasse Ting: To kvinder med papegøjer og græshopper. Sign. med kunstnerens røde stempel. Akryl og akvarel på papir monteret på lærred. 179 x 97
Vurdering :
200.000 DKK Hammerslag:
200.000 DKK -
880/717
Hsiao Chin: "Oltre la grande soglia - 25", ca. 1994. Sign. på bagsiden Hsiao Chin med titel. Akryl på lærred. 60 x 70. Uindrammet.
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
880/645
Tamara de Lempicka: "Etude de pommes et citrons", ca. 1946. Usign. Olie på lærred. 33 x 40,6.
Vurdering :
150.000–200.000 DKK Hammerslag:
140.000 DKK -
880/644
Auguste Rodin: Kvinde i draperi. Sign. Aug. Rodin. Blyant på papir. Lysmål 30,5 x 19,5.
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Ikke solgt