Auktion 872
i Havnen
-
2208/633
Tony Swain: Uden titel. Sign. på bagsiden Tony Swain 02. Akvarel og mixed media på papir. Bladstørrelse 17 x 13.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2148/539
Arne Haugen Sørensen: Figur, 1980erne.Sign. A.H.S. Glasmosaik. 40 x 50.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2117/914
Poul Isbak: Tre-delt skulptur. Sign. P.I. 80. Hvid Blanc Clair marmor, sort granit og cement. H. 23 B. 49 D. 36
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2025/8529
Russisk mester, 20. årh.s begyndelse: Stor russisk skål af slebet krystal med rand af sølv. 1908-1917. H. 15. Diam. 23,5.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
1851/880
Svensk møbeldesign: Gyngestol af massiv bejdset fyrretræ.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
1841/709
Carl-Henning Pedersen: Komposition. Sign. chp 1971. Akvarel på papir. 47 x 31.
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
-
1840/1542
Etienne-Henri Dumaige: Patineret figur af bronze, 'Kleopatra før Cæsar'. Frankrig, 19. årh.s slutning. H. 62. B. 34. D. 23.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
1834/1514
Dorofey Semionovich Tikhomirov: Stort russisk nyrokoko toiletspejl af sølv. Guardein Victor Savinkov 1867, lødighed 84. H. 60.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
1819/509
Carl-Henning Pedersen: "Himlens pige". Sign. chp Zermatt 1987. Akvarel på papir. Bladstørrelse 52 x 66
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
1809/736
Malcolm Morley: Uden titel. Usign. Komposition i fire dele. Akvarel, gouache, tusch og blyant på papir. (4)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
1809/107
Ivan Koznic Makarov: Portræt af Storfyrstinde Xenia Alexandrovna (1875-1960). Studie. Sign. Makarov 1882 (med kyrilliske bogstaver). Olie på lærred. 51 x 44.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
1808/13
Dankvart Dreyer: "Den unge Tobias' afsked". 1836-1837. Sign. Dreyer. Olie på lærred. 61 x 72.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
1807/1589
Popov Porcelainsfabrik: Stort rundt russisk fad af porcelæn, dekoreret i faver og guld med strøblomster. 19. årh.s begyndelse. Diam. 37,5 cm
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.900 DKK -
1806/154
Russisk standerlampe af forgyldt træ og mahogni. 19. årh.s slutning. Antagelig oprindeligt monteret til gas, nu monteret til el. H. 149.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
1804/255
Russisk nyreformet Louis XVI skrivebord af rosentræ, indlagt med marquetteri. 18. årh.s slutning. H. 71,5. B. 95. D. 57.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
1803/511
Henry Heerup: "Fantasihjerte". Sign. på blændrammen Heerup. Olie på lærred. 27 x 45.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
16.500 DKK -
1802/529
James Daniel Torlakson: "Container", 1970'erne. Sign. Torlakson. Akvarel på papir. Lysmål 34 x 47.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
1751/41
Johan Thomas Lundbye (efter Andreas Hunæus): Portræt af Peter Axel Christian Krebs (1784-1850). Sign. monogram 1842 copie. Olie på malepap. 23 x 20.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
1749/8747
Jean Bérel: Et sæt på seks små russisk portions kasseroller af sølv og elfenben. Guardein Dmitri Ilich Tverskoi, Skt. Petersborg 1840, lødighed 84. L. 12. (6).
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
1749/8739
Vasili S. Semenov: Stor russisk serveringsbakke af sølv med den russiske adelsfamilie Kozakovs våbenskjold. 1882, lødighed 84. Vægt ca. 3.390 gr.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
1749/8716
Popov Porcelainsfabrik: Fem russiske tallerkener af porcelæn, dekorerede i farver og guld med brogede blomsterbuketter. 19. årh. Diam. 21 og 22,5 cm. (5).
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
1749/8673
Russisk mester, 20. årh.s begyndelse: Stor russisk skål af slebet krystal med rand af sølv. Kyrillisk mestermærke IK, 1908-1917, lødighed 84. H. 12,5. Diam. 26.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1749/8675
Moskva-mester, 18. årh.s slutning: Russisk smørnæb af sølv, indvendig forgyldt. Guardein Andrei Titov 1796. Vægt ca. 222 gr. H. 9. L. 19.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
1749/8631
Russisk senempire lysekrone af forgyldt og patineret bronze og messing. 19. årh.s begyndelse. H. 75. Diam. 60.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
1749/8608
Russisk spejl af forgyldt træ. 19. årh.s midte. Lampetarme mangler. H. 84. B. 45.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
1749/8582
Manuel Khristoforovich Aladjalov: Russisk landskab ved tøvejr og birketræer ved en åbred.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Ikke solgt
-
1749/8544
Lev Kamenev, tilskrevet: Sommerdag i en russisk landsby. Betegnet Kamenev (med kyrilliske bogstaver). Olie på malepap. 35 x 47 cm.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
1748/1505
"Jesu omskærelse" Nottingham alabast relief. 12.5 x 9.5 cm.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
876/297
Samling Khmer figurer af patineret bronze i form af stående buddhaer. På stand. 12.-13. årh. H. ekskl. stand 14-24 cm. (6)
Vurdering :
100.000 DKK Ikke solgt
-
1747/899
Børge Mogensen: Daybed med stel af patineret eg. Løse hynder i sæde og ryg betrukket med blåternet uld. Model 4312.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
1747/619
Ulrich Erben: "Ohne titel", 1974. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 200 x 150.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
1747/533
Ulrich Erben: "Ohne titel", 1974. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 200 x 150.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
44.000 DKK -
1743/1601
Et par kinesiske skåle af porcelæn, dekorerede i emaljefarver, mærkede Guangxu 1875-1908 og periode. Diam. 17 cm. (2)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK -
1743/1575
Et par kinesiske skåle af porcelæn, dekorerede i emaljefarver, mærkede Xuantong 1909-1912 og periode. Diam. 12 cm. (2)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
11.500 DKK -
1743/1574
Kinesisk skål af porcelæn, dekoreret i emaljefarver med sommerfugle, Guangxu 1875-1908 mærke og periode. Diam. 13,5 cm.
Vurdering :
8.000–12.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
1743/1573
Et par kinesiske skåle af porcelæn, dekorerede i emaljefarver med sommerfugle, indvendig med karper. Republik. Diam. 12 cm. (2)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
-
1743/1572
Kinesisk famille lågfad af porcelæn, dekoreret i famille rose farver på gul grund. Guangxu mærke og periode. Diam. 26 cm.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
11.500 DKK -
1743/1561
Et par kinesiske runde fade af porcelæn, dekorerede i emaljefarve og guld. Guangxu 1875-1908 mærke og periode. Diam. 25,5 cm. (2)
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
1743/1560
Et stort kinesisk Canton fad fremstillet til det arabiske marked. 19. årh. Diam. 38,5 cm.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK -
1744/1034
Bo Wretling: Lænestol opsat på hjul. Sider samt banesyet sæde og ryg betrukket med mørkegråt stof.
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
-
1743/1509
Et par kinesiske famille verte vaser, balusterformede. Kangxi 1662-1722. H. 31,5 cm. (2)
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
1743/1507
Kinesisk eksport sølv skål, Tuck Chang & Co. Shanghai, ca. 1900. Vægt 620 gr. Diam. 19 cm. Tilhørende stand af udskåret hardwood.
Vurdering :
10.000 DKK Ikke solgt
-
1742/10
Svensk rokoko spejl i ramme af forgyldt træ indlagt med spejlglas. 18. årh.s midte. H. 128. B. 58.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
1740/1665
Thangka med Padmasambhava siddende på lotustrone i sit palads. Ca. 1900. Billedfelt 64 x 51 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
1740/505
Einar Utzon-Frank: "Ungdom", 1923. Sign. Utzon Frank. Figur af bronze. H. 29, L. 16.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
23.000 DKK -
1739/1503
En figur af forgyldt bronze i form af Vaishravana ridende en drage. Antagelig Nepal, 20. årh. Vægt 1662 gr. H. 19 cm.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
1739/967
Voss: Lysekrone med fem-armet stel af forniklet metal, skærme af gulligt matglas. H. 80. Diam. 70.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
1739/648
Poul S. Christiansen: Udsigt over Arnodalen, Italien. Sign. monogram 1921. Olie på lærred. 63 x 75
Vurdering :
10.000 DKK Ikke solgt
-
1739/161
Tre Louis XVI stole af egetræ, hver med sæde og ryg af fletværk. Stemplet "R.Z.H". 18. årh.s slutning. (3).
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
1739/160
Biedermeier sybord af mahogni. 19. årh.s midte. H. 73. B. 73. D. 39.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
1738/1680
Stort kinesisk røgelseskar af patineret bronze i arkaistisk stil, 19. årh. H. 13 cm L. 38 cm B. 25 cm. Tilhørende stand af hardwood.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
1738/1580
Kinesisk cloisonné skål, mærket da Ming, 19. årh. Diam. 31,5 cm. Samtidig base af udskåret træ på fem scrolled fødder.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1737/1674
Kinesisk figur af patineret bronze i form af Guanyin siddende på sneløve. Ming 1368-1644. Vægt 1310 gr. H. 26 cm.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
11.500 DKK -
1737/1675
Guanyin af patineret og lakforgyldt bronze. Ming 1368-1644. Vægt 1335 gr. H. 23 cm.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1737/1519
To kinesiske figurer af terrakotta i form af hest og mand, dekorerede i farver. Ming 1368-1644. H. 23-26 cm. (2)
Vurdering :
10.000 DKK Ikke solgt
-
1737/1517
Thangka med mangearmet vred guddom holdende buddhafigurer i hænderne. Ca. 1900. Billedfelt 89 x 71 cm.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1737/867
Frits Henningsen: Fritstående hjørnesofa med stel af bejdset eg. Sæde, sider og dybthæftet ryg betrukket med lys uld.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
1737/5
Peder Mønsted: Gadescene fra Capri. Sign. P. Mønsted Capri 1884. Olie på lærred. 46 x 35.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
1736/1521
Thangka med Padmasambhava. 19. årh. Billedfelt 60 x 36 cm.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK -
1736/1519
En kinesisk figur af delvist bemalet terrakotta i form af rytter til hest. Tang dynastiet 618-906. H. 33 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
1736/1517
Thangka med Tsongkapa. 19. årh. Billedfelt 49 x 38 cm.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK