Auktion 872
i Havnen
Asiatisk kunsthåndværk
876/297
Samling Khmer figurer af patineret bronze i form af stående buddhaer. På stand. 12.-13. årh. H. ekskl. stand 14-24 cm. (6)
Vurdering :
100.000 DKK Ikke solgt
1743/1601
Et par kinesiske skåle af porcelæn, dekorerede i emaljefarver, mærkede Guangxu 1875-1908 og periode. Diam. 17 cm. (2)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK -
1743/1575
Et par kinesiske skåle af porcelæn, dekorerede i emaljefarver, mærkede Xuantong 1909-1912 og periode. Diam. 12 cm. (2)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
11.500 DKK -
1743/1574
Kinesisk skål af porcelæn, dekoreret i emaljefarver med sommerfugle, Guangxu 1875-1908 mærke og periode. Diam. 13,5 cm.
Vurdering :
8.000–12.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
1743/1573
Et par kinesiske skåle af porcelæn, dekorerede i emaljefarver med sommerfugle, indvendig med karper. Republik. Diam. 12 cm. (2)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
1743/1572
Kinesisk famille lågfad af porcelæn, dekoreret i famille rose farver på gul grund. Guangxu mærke og periode. Diam. 26 cm.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
11.500 DKK -
1743/1561
Et par kinesiske runde fade af porcelæn, dekorerede i emaljefarve og guld. Guangxu 1875-1908 mærke og periode. Diam. 25,5 cm. (2)
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
1743/1560
Et stort kinesisk Canton fad fremstillet til det arabiske marked. 19. årh. Diam. 38,5 cm.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK -
1743/1509
Et par kinesiske famille verte vaser, balusterformede. Kangxi 1662-1722. H. 31,5 cm. (2)
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
1743/1507
Kinesisk eksport sølv skål, Tuck Chang & Co. Shanghai, ca. 1900. Vægt 620 gr. Diam. 19 cm. Tilhørende stand af udskåret hardwood.
Vurdering :
10.000 DKK Ikke solgt
1740/1665
Thangka med Padmasambhava siddende på lotustrone i sit palads. Ca. 1900. Billedfelt 64 x 51 cm.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
1739/1503
En figur af forgyldt bronze i form af Vaishravana ridende en drage. Antagelig Nepal, 20. årh. Vægt 1662 gr. H. 19 cm.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
1738/1680
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
1738/1580
Kinesisk cloisonné skål, mærket da Ming, 19. årh. Diam. 31,5 cm. Samtidig base af udskåret træ på fem scrolled fødder.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1737/1674
Kinesisk figur af patineret bronze i form af Guanyin siddende på sneløve. Ming 1368-1644. Vægt 1310 gr. H. 26 cm.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
11.500 DKK -
1737/1675
Guanyin af patineret og lakforgyldt bronze. Ming 1368-1644. Vægt 1335 gr. H. 23 cm.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1737/1519
To kinesiske figurer af terrakotta i form af hest og mand, dekorerede i farver. Ming 1368-1644. H. 23-26 cm. (2)
Vurdering :
10.000 DKK Ikke solgt
1737/1517
Thangka med mangearmet vred guddom holdende buddhafigurer i hænderne. Ca. 1900. Billedfelt 89 x 71 cm.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1736/1521
Thangka med Padmasambhava. 19. årh. Billedfelt 60 x 36 cm.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK -
1736/1519
En kinesisk figur af delvist bemalet terrakotta i form af rytter til hest. Tang dynastiet 618-906. H. 33 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
1736/1517
Thangka med Tsongkapa. 19. årh. Billedfelt 49 x 38 cm.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1735/1584
Thangka med Padmasabhava og hans otte manifestationer. 19. årh. Billedfelt 76 x 53 cm.
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
16.500 DKK -
1735/1594
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
1735/1586
Thangka med Medicin Buddha siddende i sit palads omgivet af buddhaer, bodhisattvaer og elever. Ca. 1900. Billedfelt 59 x 43 cm.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
11.500 DKK -
1735/1567
Kinesisk røgelseskar af bronze. Xuande mærket, men 18. årh. Diam. 14 cm.
Vurdering :
10.000 DKK Ikke solgt
1735/1503
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
1734/1639
Kinesisk moonflask vase af porcelæn, dekoreret i underglasur blå og emaljefarver. Qianlong mærket, men Republik 1912-49. H. 44 cm.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
1734/1572
Thangka med Brahmarupa-Mahakala. 19. årh. Billedfelt 39 x 29 cm.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
1734/1574
Thangka med Begtse Chen, flankeret af konsort og søn, nedenunder slagter dæmoner. 19. årh. Billedfelt 32 x 25 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
1734/1509
Et par kinesiske vaser af porcelæn. Mærket Shen De Tang, 19.-20. årh. H. 36,5 cm. (2)
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
1734/1505
To kinesiske figurer af terrakotta i form af hest og mand, dekorerede i farver og guld. Ming 1368-1644. H. 24-27 cm. (2)
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1733/1530
En kinesisk figur af patineret bronze i form af Simahananda-Avalokitesvara. Wanli 1573–1619. H 23 cm.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
1733/1525
Et kinesisk Ding røgelseskar af patineret bronze. Mærket Xuande, men 18. årh. H 9.5 cm, Diam. 7 cm.
Vurdering :
5.000 DKK Ikke solgt
1733/1521
En tibetansk thangka af guddommen Chakrasamvara Heruka med alle sine manifestationer. Indrammet. 19. årh. Billedfelt 79 x 49 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
1733/1515
Et kinesisk bæltespænde af jade. 19. årh. L 6.5 cm. H 4 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
1733/1507
Kinesisk pilekogger vase af porcelæn. 20. årh. H. 32,5 cm.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1733/1503
Kolossal vase af porcelæn dekoreret i farver med hof sceneri og ornamentik. Qing 19. årh. H. 92 cm.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
1733/1501
En kinesisk penselholder, biton, af træ med bund af huanghuali. 18. årh. H 13.5 cm. Diam. 12 cm.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
1732/1536
Kinesisk figur af blanc de chine i form af Muga, en af taoismens udødelige. Qianlong 1736-1796. H. 41 cm. Tilhørende base af udskåret træ H. 7 cm.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
1731/1594
Kinesisk skål af sølv, Wang Hing, Hong Kong 19. årh.s slutning. Vægt 443 gr. H. 8,5 cm Diam. 18,5 cm. Tilhørende samtidig stand af udskåret træ.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
1731/1519
Osmannisk bæltespænde af forgyldt metal. Sandsynligvis Grækenland, 19. årh. L. 33 cm.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
1731/1507
"Jiangyi" taoistisk præstekåbe. Kina. Qing, 19. årh. H. 138 cm.
Vurdering :
15.000 DKK Ikke solgt
872/651
Kinesisk sommerkåbe af silke gaze petrol farvet med silketråd. 19. årh. slutning. L. 119 cm. B. 78 cm.
Vurdering :
10.000 DKK Ikke solgt