Auktion 872
Ældre møbler
872/683
Kinesisk armstol af hardwood med flettet sæde, ryg med udskåret senere panel. Qing, 18. årh.s begyndelse.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
100.000 DKK -
872/645
Kinesisk Kang bord af Huali wood, gennembrudte sider. 20. årh.s begyndelse. H 36. L. 98. B. 43.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
872/644
Kinesisk bord af Huanghuali. Mid Qing dynasty, 18. årh.s begyndelse. H. 87. L. 98. B. 47.
Vurdering :
50.000–75.000 DKK Hammerslag:
380.000 DKK -
872/269
Diorama. H.N. Andersen's lystyacht "Viking". 102 X 128 cm.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
872/265
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
872/259
Hermann Ernst Freund: Armstol af mahogni. Damnark, udført i årene 1830-1836.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
872/257
Stor Charles X lysekrone af forgyldt og patineret bronze. Frankrig, ca. 1820-1830. H. 95. Diam. 75.
Vurdering :
100.000 DKK Ikke solgt
872/256
Gervais- Maximilien Eugène Durand: Fransk kabinetskab af frugt træ. Sign. under pladen G. Durand, Paris. 19. årh.s midte. H. 98. B. 126. D. 55.
Vurdering :
75.000 DKK Ikke solgt
872/255
Sengustaviansk konsol af forgyldt træ med plade af hvid marmor. Sverige, 18. årh.s slutning. H. 76. B. 84. D. 40.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
872/253
Et sæt på fire franske directoire armstole af mahogni. Paris, ca. 1800. (4)
Vurdering :
75.000 DKK Ikke solgt
872/249
Et par sengustavainsk konsoller af forgyldt træ. Stockholm, 18. årh.s slutning. H. 82. B. 71. D. 35. (2)
Vurdering :
45.000 DKK Hammerslag:
100.000 DKK -
872/248
Ephraim Ståhl: Et par gustavianske taburetter af hvidmalet træ ben udskåret med svaner. Stockholm, 18. årh.s slutning. (2)
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
872/246
Et par svenske taburetter af hvidmalet træ, svungne sider udakåret med bladborter, svejede ben. Stockholm, 18. årh.s slutning. (2)
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
872/245
Et par ovale gustavianske lampetspejle af forgyldt træ, øverst med gennembrudte sløjfer. 18. årh.s slutning. H. 57. B. 35. (2)
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
872/242
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
872/241
Et par gustavianske taburetter af bemalet træ, sarg med rosetter og ornamentik, runde tilspidsede ben. 18. årh.s slutning. (2
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
872/240
George III bogskab af mahogni, overdel med fire døre bag hvilke hylder, her under fire profilerede døre. London, 18. årh.s slutning.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
872/236
Pierre-François Guignard (1740-1794): Louis XVI console dessert af mahogni. Sign. P. F. Guignard. 18. århs. slutning.
Vurdering :
75.000 DKK Ikke solgt
872/235
Directoire canapé af bemalet træ, svungne sider udskåret med ornamentik. Frankrig, 18. årh.s slutning. H. 87. B. 148. D. 67.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
53.000 DKK -
872/234
Johan Åkerblad: Gustaviansk spejl af forgyldt træ. Stemplet med 'Stockholm Hall Stempel 1776' samt mærket med kronet 'IÅ'. Sverige, 18. årh.s slutning.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
872/232
Et par svenske kommoder af blåmalet træ dekoreret med 'á la greque' bort, plader af imiteret porfyr. Gustaviansk stil, 20. årh. H. 81. B. 96. D. 44.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
872/231
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
872/230
Gustaviansk konsol af forgyldt træ, plade af hvid marmor, frise af imiteret porfyr. Stockholm, 18. årh.s slutning.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
872/229
Et sæt på tolv sengustavianske stole af hvidmalet træ med blå dekoration. 18. årh.s slutning. (12)
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
872/228
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
872/227
Svensk spisebord med udtræk af hvidmalet træ, tre tillægsplader. Gustavaiansk form, 19. årh. og senere. H. 75. Diam. 140. L. ialt 275.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
872/226
Et par svenske kommoder af hvidmalet træ. Gustaviansk stil, 19. årh. og senere. H. 83. B. 93. D. 47. (2)
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
872/225
Stort svensk stenbord med plade af Ölandsten og underdel af egetræ. Skåne, 18. årh.s anden halvdel. H. 83. L. 207. D. 85.
Vurdering :
60.000 DKK Ikke solgt
872/224
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
872/223
Dansk Louis XVI vitrineskab af sortmalet træ. 18. årh.s slutning, restaureret. H. 219. H. 142. B. 44.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
872/222
Et par store vitrineskabe af bemalet træ. 19. årh.s midte. H. 240. B. 140. D. 50. (2)
Vurdering :
60.000 DKK Hammerslag:
130.000 DKK -
872/221
Dansk barok kommode af bemalet træ. 18. årh.s første halvdel. H. 98. B. 100. D. 52.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
872/216
Svensk stenbord med plade af Ölandsten og underdel af sortmalet træ. Skåne, 18. årh. H. 82. L. 165. B. 66.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
872/215
Italiansk barok kabinet af bemalet træ og ibenholt indlagt med plaketter af ben graveret med fugle, landskaber, blomster og bladværk. 17. årh.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
872/213
Svensk rokoko kommode med marquetteri af nøddetræ. Brændemærket 'CLN' for Christian Linning, mester i Stockholm 1744-1779. H. 82. B. 102. D. 58.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
872/209
Norsk rokoko konsol af forgyldt træ med plade af grå marmor. 18. årh.s midte. H. 77. B. 87. D. 50.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
872/208
Vurdering :
10.000–20.000 DKK Ikke solgt
872/207
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
872/206
Vurdering :
75.000 DKK Ikke solgt
872/205
Dansk rokoko kommode af guldstafferet nøddetræ med plade af hvid marmor, senere hjørnebeslag af bronze. 18. årh.s midte. H. 78. B. 65. D. 44.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
872/203
Stor venetiansk glaslysekrone af klart og farvet glas. Italien, 19. årh.s anden halvdel. H. 280. Diam. 150.
Vurdering :
125.000–150.000 DKK Hammerslag:
110.000 DKK -
872/202
Vurdering :
75.000 DKK Hammerslag:
80.000 DKK -
872/201
Sydtysk rokoko bord af bemalet og førsølvet træ, plade af imiteret træ. 18. årh.s midte. H. 80. L. 92. B. 71.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
872/200
Svensk rokoko skrivebord og stol af sortmalet og guldstafferet træ. 18. årh.s midte. H. 76. L. 116. B. 67.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
872/199
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
872/194
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
48.000 DKK -
872/193
Tysk barok chatol af nøddetræ. 18. årh.s første halvdel. H. 233. B. 118. D. 61.
Vurdering :
40.000 DKK Ikke solgt
872/192
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
872/191
Et par svenske rokoko armstole af hvidmalet træ. 18. årh.s midte. (2)
Vurdering :
30.000 DKK Ikke solgt
872/189
Dansk Louis XVI chatol af mahogni. København, ca. 1780. H. 191. B. 134. D. 61.
Vurdering :
15.000–25.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
872/187
Et par små danske Louis XVI konsolborde af mahogni, hver med svungne profilerede plader af marmor. 18. årh.s slutning. H. 74. B. 48. D. 33. (2)
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
872/186
J.C. Lillie, tilskrevet: Dansk Louis XVI flisebord af bemalet træ, fliser fremstillet i Harlingen. 18. årh.s slutning. . H. 77. B. 84. D. 57.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
872/185
Joseph Christian Lillie: Dansk Louis XVI spejl og konsol af forgyldt træ. 18. årh.s slutning. Spejl H. 226. B. 75. Konsol H. 82. B. 85. D. 38.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
80.000 DKK -
872/184
Altona Louis XVI kommode af nøddetræ og poleret træ og forgyldt træ. 18. årh.s slutning. H. 83. B. 72. D. 42.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
872/183
Altona Louis XVI spejl af nøddetræ og forgyldt træ. 18. årh.s slutning. H. 116. B. 42.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK