Auktion 872
Moderne malerier /
Samtidskunst
2208/633
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
877/854
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
877/852
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
877/805
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
873/778
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
872/1067
Kaspar Bonnén: Interiør, 2003. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 115 x 115.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
27.000 DKK -
872/1065
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
872/1041
Peter Martensen: Stående model. Sign. PM 73. Olie på plade. 61 x 40.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
872/920
Erik A. Frandsen: Blomster i vase. Sign. EAF 2005-4 på begge sider. To-delt Relief af højglanspoleret stål. Samlet 260 x 260.
Vurdering :
175.000–200.000 DKK Hammerslag:
175.000 DKK -
872/917
Martin Bigum: "God is to forget" fra serien "Heartland", 1991. Sign. på bagsiden Martin Bigum juli 91. Akryl på lærred. 160 x 180. Uindrammet.
Vurdering :
100.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK -
872/916
Martin Bigum: "Transhistory", 1990. Sign. på bagsiden Martin Bigum juni 90. Akryl og vinylbogstaver på lærred. 180 x 145. Uindrammet.
Vurdering :
100.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK -
872/915
Leonard Forslund: "Drömsplitter 28930.13", 2014. Sign. på bagsiden Leonard Forslund 2014. Akryl på lærred. 200 x 150.
Vurdering :
75.000 DKK Ikke solgt
872/914
Kjell Erik Killi Olsen: "I skyggen af Jesus", 1998-99. Sign. Kjell Erik Killi Olsen på bagsiden med titel og årstal. Olie på lærred. 100 x 100.
Vurdering :
60.000 DKK Hammerslag:
62.000 DKK -
872/913
Allan Otte: "Semicollage - Lost in Time and Space", 2004. Sign. og dateret på bagsiden samt med titel. Olie og akryl på plade. 170 x 205. Uindrammet.
Vurdering :
100.000–150.000 DKK Hammerslag:
65.000 DKK -
872/912
Lars Tygesen: Uden titel, 2013. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 110 x 80.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
872/911
Martin Bigum: "Veteranen/The Veteran (Per Kirkeby)". Sign. på bagsiden Martin Bigum 97-98. Olie på lærred. 160 x 225. Uindrammet.
Vurdering :
125.000–150.000 DKK Hammerslag:
130.000 DKK -
872/910
Michael Kvium: "Nature Piece III", 2005. Sign., dateret samt med titel på bagsiden. Olie på to lærreder. Samlet 160 x 330. Uindrammet.
Vurdering :
130.000 DKK -
872/878
Bjarne Melgaard: "Untitled (Jasmin Looking at the Moon)", 2005. Sign og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 200 x 300. Uindrammet.
Vurdering :
120.000 DKK -
872/877
Bjarne Melgaard: U.T. Sign. på bagsiden Melgaard 2005. Olie på lærred. 60 x 60.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
872/876
David Salle: "Spanish Woman", 2007. Sign. og dateret på bagsiden samt med titel. Olie på lærred. 165 x 122.
Vurdering :
150.000–200.000 DKK Hammerslag:
330.000 DKK -
872/875
Michael Bevilacqua: "Evollove", 2007. Sign. dateret samt med titel på bagsiden. Akryl på lærred. 153 x 122. Uindrammet.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK