Auktion 872
Moderne malerier /
Nutidskunst
-
906/482
Richard Mortensen: "Filitosa". Sign. på bagsiden Mortensen 1961 med titel. Olie på lærred. 114 x 145.
Vurdering :
250.000–300.000 DKK Hammerslag:
180.000 DKK -
2148/539
Arne Haugen Sørensen: Figur, 1980erne.Sign. A.H.S. Glasmosaik. 40 x 50.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
877/842
Daniel Spoerri: Uden titel. Sign. på bagsiden Daniel Spoerri 77 med diverse stempler. Assemblage med malerklud på træ. 50 x 50.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
877/828
Svend Wiig Hansen: "Torso". Sign. SWH 58 samt på bagsiden med titel og årstal. Olie på lærred. 180 x 134
Vurdering :
60.000–80.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
876/1344
Tallal Chaïbia: "La femme Casablancaise", 1980. Sign. Chaïbia; titel og årstal på bagsiden. Gouache på papir. Bladstørrelse 65 x 50.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
873/867
Jorge B. Stever: Uden titel. Sign. Jorge Stever 74; sign. og dateret på bagsiden. Akryl, papir og assemblage på plade.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
873/866
Ulrich Erben: Uden titel, 1974. Sign. og dateret på bagsiden. Diptykon. Olie på lærred. Hver 140 x 110,5. (2)
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Hammerslag:
65.000 DKK -
873/862
James Daniel Torlakson: "Navajo", 1970'erne. Sign. Torlakson. Akvarel på papir. Lysmål 34 x 47.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
873/858
Kjell Nupen: Uden titel. Sign. på bagsiden K. Nupen 1990. Olie på lærred. 65 x 54.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
873/850
Gina Pellón: "Because I Love". Sign. G. Pellon; sign., dateret samt med titel på bagsiden. Olie på lærred. 116 x 81.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
48.000 DKK -
873/692
Jean Tinguely: Komposition. Sign. Jean Tinguely. Mixed media og collage på papir. Bladstørrelse 48 x 36.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
873/686
Niki de Saint-Phalle: "Cher Lars Rostrup Bøyesen". Sign. med dedikation fra Niki de Saint-Phalle. Collage på papir. Bladstørrelse 21 x 29.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
1736/655
Sven Dalsgaard: "Opskrift (Flæsk)", 1978. Sign., betitlet og dateret på bagsiden. Mixed media på træplade. 60 x 60.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK -
1732/505
Arne Haugen Sørensen: "Dem der flytter sig med solen". Sign. på bagsiden Arne Haugen Sørensen 63 med titel. Olie på lærred. 92 x 65
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
1731/533
Anders Moseholm: "The View.com", 2013. Sign., betitlet og dateret på bagsiden. Olie på aluminium. 123 x 245.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
16.500 DKK -
872/1051
Kehnet Nielsen: Komposition. Sign. på bagsiden Kehnet N. 2005. Olie på lærred. 150 x 120
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
15.500 DKK -
872/1046
Jens Birkemose: Uden titel. Sign. monogram. Olie på lærred. 135 x 100.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
872/1045
Tróndur Patursson: "Høst". Sign. T. Patursson 97 samt på bagsiden T. Patursson 97, Nr. 6. Olie på lærred. 164 x 131.
Vurdering :
40.000 DKK Ikke solgt
-
872/1043
Kjell Nupen: Uden titel. Sign. på bagsiden K. Nupen 1990. Olie på lærred. 65 x 54
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
872/1040
Eduardo Urculo Fernandez: Komposition. Sign. Urculo 66. Olie på lærred. 97 x 130
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
872/1038
Tom Krøjer: "Aix". Sign. Krøjer 1985. Akryl på papir/karton monteret på lærred. 275 x 140.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
65.000 DKK -
872/1037
Lise Malinovsky: "Dame". Sign. på bagsiden Lise Malinovsky 2003. Olie på lærred. 145 x 145
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
872/1036
Hans Voigt Steffensen: Danserinde. Sign. H. Voigt Steffensen. Olie på lærred. 120 x 100.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
872/1035
Jens Birkemose: Uden titel. Sign. monogram samt på bagsiden Birkemose 84. Olie på lærred med collage. 194 x 130.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
872/1023
Jens Birkemose: Uden titel. Sign. monogram. Olie på lærred. 179 x 133.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
872/1022
Jan Voss: "Oasen". Sign. Voss 81; titel på bagsiden. Olie på lærred. 47 x 62 cm. TIL afhentning i Bredagde. Kundens kæreste afhenter muligvis værket. SIP
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Ikke solgt
-
872/1021
Wiliam Skotte Olsen: Portræt. Sign. W.S.O. 69 og W.S.O 70. Olie på lærred. 61 x 51.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
872/1020
Leif Sylvester: “Slavisk Skrig". Sign. Sylvester 94; sign. med titel og årstal på bagsiden. Olie på lærred. 120 x 120.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
36.000 DKK -
872/1019
Hsiao Chin: "Ch'an-127", 1981. Sign. samt med kunstnerens stempler; sign., betitlet og dateret bagsiden. Mixed media på papir. Bladstørrelse 60 x 90.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
34.000 DKK -
872/1018
Hsiao Chin: "Chi-273", 1981. Sign. samt med kunstnerens stempler; sign., betitlet og dateret bagsiden. Mixed media på papir monteret på lærred. 63 x 126.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
75.000 DKK -
872/1017
Sven Dalsgaard: "Note", 1980. Sign., betitlet og dateret på bagsiden. Mixed media på træplade. 61 x 61.
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
872/1014
Kurt Trampedach: Portræt, 1994. Usign. Olie på papir. 35 x 27
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
872/1013
Kurt Trampedach: Portræt. Sign. Trampedach 2003. Olie på papir monteret på lærred. 30 x 22.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
56.000 DKK -
872/1012
Kurt Trampedach: Portræt. Sign. Trampedach. Olie på kraftigt papir. 30 x 24.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
872/1010
Richard Mortensen: "Øvelsesstykker", maj 1992. Sign. på bagsiden R.M.V.92. Olie på lærred. 92 x 73
Vurdering :
70.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
872/1008
Vilhelm Bjerke-Petersen: Landskab med ruser til tørring. Sign. VBP 32. Olie på lærred. 60 x 85.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
872/1003
Franciska Clausen: Komposition. Forarbejde til "Halvcirklerne" (1951). Sign. F. C. Oliekridt på papir. Bladstørrelse 15 x 10
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
872/1002
Preben Hornung: "Opstilling til London", 1977. Sign. monogram; sign. med titel og årstal på bagsiden. Olie på lærred. 71 x 92.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
872/1000
Jean Deyrolle: "Gaudens", Gordes 1958-1959, opus 589. Sign. J. Deyrolle. Tempera på lærred. 73 x 100
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
872/999
Hans Staudacher: Komposition, 1959. Sign. og dateret på bagsiden. Mixed media på plade. 50 x 35
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
872/998
Mogens Andersen: Komposition. Sign. Mogens Andersen 68; dateret 30-7-68 på bagsiden. Olie på lærred. 130 x 97. Uindrammet.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
872/996
Albert Mertz: "Fodgængere", 1957. Usign. Olie på lærred. 63 x 86
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
872/995
Paul Gadegaard: Uden titel, no. 106, 1955. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 38 x 55.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
872/994
Paul Gadegaard: Uden titel, 1955. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 73 x 92.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
872/993
Ole Schwalbe: Komposition. Sign. på bagsiden Schwalbe 88-89. Olie på lærred. 92 x 83
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
19.000 DKK -
872/992
Ole Schwalbe: "Komposition II", 1959. Sign., dateret og betitlet på bagsiden. Olie på lærred. 130 x 81.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
872/960
John Craxton: Portræt. Sign. John Craxton, London 1955 med dedikation "for VAGN, with always bedste ønsker". Blyant på papir. Bladstørrelse 27 x 20,5. U.r.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
872/947
Egon Mathiesen: "Rød baggrund", 1936. Sign. på bagsiden EM 36. Olie på lærred. 137 x 100.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
56.000 DKK -
872/944
Jorge B. Stever: "Untitled". Sign. på bagsiden Stever 18/1/75. Blyant og akryl på lærred. 150 x 90.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
33.000 DKK -
872/943
Jorge B. Stever: Uden titel, 1973. Sign. og dateret på bagsiden. Akryl på lærred monteret på plade. 140 x 90. Uindrammet.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
872/939
Dado (Miodrag Duric): "La Muerte". Dobbeltsign. Dado 66. Olie på lærred. 130 x 97.
Vurdering :
100.000–125.000 DKK Ikke solgt
-
872/938
Lowell Nesbitt: "Chairs from two rooms", 1968. Sign., betitlet og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 116 x 91.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
19.000 DKK -
872/937
Jake Berthot: "Tracker", 1970. Sign., betitlet og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 142 x 244.
Vurdering :
40.000–60.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
872/936
Enzo Cacciola: "2-3-1977; 11-1-1977; 13-2-1977; 27-3-1977". Værk i fire dele. Alle sign. og daterede på bagsiden. (4)
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
872/935
Jake Berthot: "Reach #5", 1972. Sign., betitlet og dateret på bagsiden. Olie på lærred monteret på træ. 51 x 51. Uindrammet.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
872/931
Gary Kuehn: Uden titel. Usign. Olie på lærred i fire dele. Diam. 122. Uindrammet.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
100.000 DKK -
872/929
Gary Kuehn: Uden titel (spiral). Usign. Olie på lærred. 61 x 152. Uindrammet.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
125.000 DKK -
872/927
Kurt Trampedach: "Konfrontation". Sign. Kurt Trampedach, maj-juni 74, Anholt. Mixed media på papir. Bladstørrelse 200 x 131. Uindrammet.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
872/926
Kurt Trampedach: Selvportræt, stående. Sign. Kurt Trampedach 74. Mixed media på papir. Bladstørrelse 200 x 131. Uindrammet.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
872/925
Jorge B. Stever: "Ohne titel (Li 16)". Sign. på bagsiden Jorge Stever 70-71. Olie på lærred. 182 x 122.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
36.000 DKK -
872/924
Hsiang-Ning Han: "Corcoran", 1972. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 138 x 229.
Vurdering :
150.000 DKK Hammerslag:
125.000 DKK