872/947
Egon Mathiesen (f. Esbjerg 1907, d. København 1976)
“Rød baggrund”, 1936. Sign. på bagsiden EM 36. Olie på lærred. 137×100.
Udstillet: Kunstnernes Efteraarsudstilling 1936, København, kat. nr. 185.
Malerier og grafik, 7. juni 2017
Vurdering
Hammerslag