Auktion 872
Moderne malerier
872/829
Asger Jorn: Papegøje. Sign. Asger Jorn 44. Akvarel på papir. Lysmål 28 x 22
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Hammerslag:
65.000 DKK -
872/828
Jens Søndergaard: "Aftenlandskab". Sign. Jens Søndergaard 30. Olie på lærred. 90 x 108
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
872/827
Oluf Høst: "Landskab, legende børn ved Bognemark". Sign. monogram samt på bagsiden Oluf Høst, Gudhjem, Bornholm. Olie på lærred. 54 x 82.
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Hammerslag:
75.000 DKK -
872/826
Jens Søndergaard: Landskab fra Thy. Sign. Jens Søndergaard 38 (utydeligt dateret). Olie på lærred. 78 x 103.
Vurdering :
60.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK -
872/825
Harald Giersing: Selvportræt. Usign. Olie på compoboard. 32 x 24
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
872/823
Vilhelm Lundstrøm: Opstilling på en hvid dug. Franskbrød og hvid saucekande, 1920. Sign. V.L. Olie på lærred. 56 x 77
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
872/822
Olaf Rude: Opstilling med frugt, ca. 1919-20. Sign. Olaf Rude. Olie på lærred. 112 x 95.
Vurdering :
500.000 DKK Hammerslag:
450.000 DKK -
872/820
Vilhelm Lundstrøm: Opstilling, 1942. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 98 x 78.
Vurdering :
200.000–250.000 DKK Hammerslag:
220.000 DKK -
872/819
Olaf Rude: Opstilling med blå hyacinther og appelsiner. Sign. Olaf Rude. Olie på lærred. 68 x 47.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
872/818
Sigurd Swane: Vintersol. Øregaard. Sign. S.Sw. 30. Olie på lærred. 142 x 102.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
872/817
Harald Giersing: Selvportræt, violet, 1924. Usign. Olie på lærred. 90 x 76
Vurdering :
80.000 DKK Ikke solgt
872/816
Erik Hoppe: Wilders Plads, Christianshavn, 1936. Sign. Hoppe. Olie på lærred. 100 x 105.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
872/814
Samuel Joensen-Mikines: Grindedrab, Færøerne. Sign. S. J. Mikines. Olie på lærred. 86 x 101.
Vurdering :
60.000–80.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
872/813
Samuel Joensen-Mikines: Parti fra Mykines Bygd, Færøerne. Sign. S. J. Mikines 52. Olie på lærred. 96 x 116
Vurdering :
75.000 DKK Hammerslag:
75.000 DKK -
872/812
Samuel Joensen-Mikines: Bygd, Færøerne. Sign. S. J. Mikines. Olie på lærred. 65 x 81.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
872/811
Ingálvur av Reyni: Udsigt mod Tinganes (Thorshavn) og Nolsoy, Færøerne. Sign. I. av Reyni. Olie på lærred. 76 x 100.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
33.000 DKK -
872/810
J. F. Willumsen: Motiv fra Mont Blanc-massivet. Sign. J.F.W. 1920. Olie på lærred. 47 x 63.
Vurdering :
150.000–200.000 DKK Hammerslag:
225.000 DKK -
872/809
Pekka Halonen: Snelandskab. Sign. P. Halonen 1900. Olie på lærred. 88 x 55
Vurdering :
125.000–150.000 DKK Hammerslag:
380.000 DKK -
872/808
Hans Scherfig: Flamingo og slange. Sign. Hans Scherfig 1965. Olie på masonit. 36 x 23
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
80.000 DKK -
872/807
Hans Scherfig: Ørkenmotiv med kameler. Sign. Scherfig 1963. Tempera på masonit. 14 x 27.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
872/806
Hans Scherfig: Mandril i junglen. Sign. Scherfig 1953. Gouache på papir. Bladstørrelse 22 x 30.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
872/805
Hans Scherfig: Næsehorn i måneskin, cirka 1937-38. Sign. Scherfig. Tempera på masonit. 31 x 34.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
872/804
Hans Scherfig: "Københavns Havn. Amerikadamperens ankomst", 1928. Sign. H S; sign. på bagsiden Scherfig 1928. Olie på lærred.
Vurdering :
100.000–150.000 DKK Ikke solgt
872/803
Hans Scherfig: "Vasilijkatedralen på Den Røde Plads, Moskva". Sign. Scherfig 1950. Tempera på masonit. 78 x 61
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
872/802
Hans Scherfig: Savannebillede med giraffer, zebraer og næsehorn. Sign. Scherfig. Tempera på masonit. 81 x 122
Vurdering :
100.000–125.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK -
872/801
Hans Scherfig: Flodhest med unge. Sign. Scherfig. Tempera på masonit. 22 x 24
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK