Auktion 872
Ældre grafik & tegninger
1732/66
Olga Alexandrovna: En skovlysning ved vintertide, Rusland. Sign. Olga. Vandfarve på papir. Lysmål 34 x 46.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
872/1433
Charles Bance og Russisk maler, 18.-19. årh.: Militærparade ved Fyrst Saltykovs Palæ samt "Cavallerie Imperiale Russe ...". (2).
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
872/1432
Nicolas de Larmessin IV, Charles Louis Simonneau, 18. årh.s begyndelse: Slaget ved Liesna 1708 og Slaget ved Poltava 1709. Usigneret. Kobberstik. 52 x 72. (2).
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
75.000 DKK -
872/1431
Pierre-Laurent Auvray, Claude Niquet I, Karl Petrovich Beggrov, 18.-19. årh.: En samling af fem prospekter fra Skt. Petersborg. (5).
Vurdering :
18.000–20.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
872/1418
Russisk maler, 19. årh.s midte: Interiør fra Saltykov Paladset i Skt. Petersborg med Fyrst og Fyrstinde Saltykov. Usigneret. 30 x 42. Uindrammet.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
872/1402
Johan Renatus Lüderitz: Et par portrætter af den første tyske kapelmester ved operaen i Skt. Petersborg og hustru. Sign. Lüderitz. Samtidige rammer. (2).
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
872/775
George Chinnery 1774-1852: Portrait of A.S. Pennington. 260 x 192 mm.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
872/774
George Chinnery 1774-1852: Double Portrait of Knud Wolff and Sarah Wolff. 360 x 270 mm.
Vurdering :
100.000 DKK Ikke solgt
872/773
Printed portraits of artist and sitter, George Chinnery and George Cruttenden. Lithography and engraving in 1820's Calcutta
Vurdering :
10.000–20.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
872/126
P. S. Krøyer: Portræt af en ældre herre i profil. Sign. S. Krøyer Middelfart 6 Marts 1907. Kul på papir. Bladstørrelse 27,5 x 22,5.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
872/125
C. W. Eckersberg: Stående rygvendt model med højre arm løftet. Sign. E. 19 Juni 1833. Bly på papir monteret på papir. Bladstørrelse 22 x 12,4 cm. Uindrammet.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
872/69
Johannes Larsen: Edderfugle på havet. Sign. monogram Jan 1908. Bly og vandfarve på papir. Lysmål 62 x 86.
Vurdering :
25.000–35.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK