Auktion 872
Ure
-
873/199
Eardley Norton: George III lygteur i kasse af mahogni. Sign. Eardley Norton, London. 18. årh.s slutning. H. 50. B. 30. D. 21.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
873/198
GRAVELL & TOLKIEN: George III lygteur. Sign. 'GRAVELL & TOLKIEN, LONDON, 2694'. England, 18. årh.s slutning. H. 58. B. 37. D. 22.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
873/196
William Withers ca. 1770: George III lygteur. Sign. William Withers, London. Ca. 1770. H. 55. B. 28. D. 18.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
1735/1521
Østrigsk Louis XVI kartelur af forgyldt træ. Sign. "Johan Bentele, Salzburg, No. 592". 18. årh.s slutning. H. 79. B. 36.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1733/2025
A. Lange & Söhne: Damearmbåndsur af 18 kt. hvidguld. Model Cabaret. Mekanisk værk med dato og manuelt optræk, kaliber L931.3. Ca. 1994-97.
Vurdering :
50.000 DKK Ikke solgt
-
1733/181
Samuel Lawson: Engelsk George II standur i kasse af mørkpoleret egetræ. Sign. Sam Lawson, Keighley. 18. årh.s midte. H. 209. B. 54. D. 30.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
1732/1517
Jacques Frédéric Houriet lommetermometer i kasse af sølv. Ca. 1810. Vægt 112 gr. Kassediam. 61 mm.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
1731/210
Hollandsk standur i kasse af nøddetræ. Værk med månefase, sekund- og dagsangivelse. Sign. Nicol. Dornheck, Amsterdam. 18. årh.s midte. H. 240. B. 55. D. 30.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
15.500 DKK -
1726/1651
Fransk bordur af hvid marmor, værk med månefase samt kalender med dag-, dato- og månedsviser. 19. årh.s midte. H. 45.
Vurdering :
15.000 DKK Ikke solgt
-
872/1458
Russisk miniature kaminur af forgyldt bronze. Urhus 19. årh.s begyndelse. Senere urværk sign. "Barraud & Lund, Cornhill, London No. 2/7050", ca. 1870. H. 21,5.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
872/546
Tudor: Herrearmbåndsur af stål. Model Monte Carlo "Homeplate", ref. 7031/0. Mekanisk kronografværk med dato og manuelt optræk. 1971.
Vurdering :
120.000–140.000 DKK Hammerslag:
130.000 DKK -
872/545
Rolex: Herrearmbåndsur af stål med sort DLC behandling. Model Daytona "Titan Black", ref. 116520. Chronometer certificeret automatisk kronografværk. 2011.
Vurdering :
120.000 DKK Hammerslag:
90.000 DKK -
872/544
Rolex: Herrearmbåndsur af 18 kt. guld. Model Day-Date, ref. 1803. Chronometer certificeret automatisk værk med dag (dansk) og dato. 1960'erne.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
872/543
Rolex: Herrearmbåndsur af guld og stål. Model DateJust, ref. 16013. Chronometer certificeret automatisk værk med dato. Ca. 1984.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
872/542
Rolex: Herrearmbåndsur af 18 kt. guld. Model Oyster Perpetual "Bubble Back." Automatisk værk. Ca. 1949.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK -
872/541
Rolex: Herrearmbåndsur af 18 kt. guld. Model Day-Date, ref. 18078. Chronometer certificeret automatisk værk med dag og dato. Ca. 1987-88.
Vurdering :
60.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK -
872/540
Rolex: Herrearmbåndsur af stål. Model GMT-Master, ref. 1675. Chronometer certificeret automatisk værk med dato og GMT. 1968.
Vurdering :
40.000–45.000 DKK Hammerslag:
65.000 DKK -
872/539
Rolex: Herrearmbåndsur af 18 kt. guld. Model Day-Date, ref. 18038. Chronometer certificeret automatisk værk med dag og dato. 1987.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
52.000 DKK -
872/538
Rolex: Herrearmbåndsur af guld og stål. Model GMT-Master, ref. 1675. Chronometer certificeret automatisk ur med dato og GMT funktion. Ca. 1975.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
872/537
Rolex: Herrearmbåndsur af 18 kt. hvidguld. Model Daytona, ref. 116509. Chronometer certificeret automatisk værk med kronograf. 2006.
Vurdering :
125.000–150.000 DKK Ikke solgt
-
872/536
Rolex: Herrearmbåndsur af stål. Model Submariner, ref. 5508 "Gilt Exclamation". Chronometer certificeret automatisk værk. 1958.
Vurdering :
120.000 DKK Hammerslag:
100.000 DKK -
872/535
Rolex: Herrearmbåndsur af 18 kt. hvidguld. Model Daytona, ref. 116519. Chronometer certificeret automatisk kronografværk. 2002.
Vurdering :
120.000 DKK Hammerslag:
100.000 DKK -
872/534
Rolex: Herrearmbåndsur af stål. Model GMT-Master, ref. 1675. Chronometer certificeret automatisk værk med dato og GMT. 1968.
Vurdering :
70.000–80.000 DKK Hammerslag:
85.000 DKK -
872/533
Rolex: Herrearmbåndsur af guld og stål. Model Submariner, ref. 16613. Chronometer certificeret automatisk værk med dato. 1998.
Vurdering :
35.000–40.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
872/532
Omega: Herrearmbåndsur af stål. Model Speedmaster, ref. 105.012. Mekanisk kronografværk med manuelt optræk, kaliber 321. 1966.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
872/531
Omega: Herrearmbåndsur af stål. Model Speedmaster "Ultraman", ref. 145.012-67 SP. Mekanisk kronografværk med manuelt optræk, kaliber 321. 1968.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
130.000 DKK -
872/530
Breitling: Herrearmbåndsur af stål. Model Navitimer, ref. 806. Mekanisk værk med manuelt optræk, Venus kaliber 178. 1960'erne.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
872/529
Omega: Herrearmbåndsur af stål. Model Speedmaster Mk. II, ref. 145.014. Mekanisk kronografværk med manuelt optræk, kaliber 861. Ca. 1970.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
872/528
Breitling: Herrearmbåndsur af stål. Model Navitimer "125e Anniversaire", ref. A26322. Chronometer certificeret automatisk kronografværk med dato. 2009.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
872/527
Parmigiani: Herrearmbåndsur af 18 kt. guld. Model Pershing 005. Automatisk kronografværk med dato, kaliber PF334. 2000'erne.
Vurdering :
60.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK -
872/526
Bulgari: Herrearmbåndsur at 18 kt. guld. Model Diagono Professional. Chronometer certificeret automatisk værk med kronograf, AM/PM indikator og dato. 2000'erne.
Vurdering :
35.000–40.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
872/525
Parmigiani: Herrearmbåndsur af af stål. Model Kalpa. Automatisk værk med dato. 2000'erne.
Vurdering :
18.000–20.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
872/524
Maurice Lacroix: Herrearmbåndsur af stål. Model Masterpiece Le Chronographe Squelette. Mekanisk kronografværk med manuelt optræk. 2000'erne.
Vurdering :
50.000 DKK Ikke solgt
-
872/523
Vacheron & Constantin: Herrearmbåndsur af platin. Model Les Historiques, ref. 49002. Automatisk værk med kronograf og dato, kaliber 1135. 1998.
Vurdering :
75.000 DKK Hammerslag:
65.000 DKK -
872/522
IWC: Herrearmbåndsur af stål. Model Portugieser Rattrapante, ref. 3712. Mekanisk kronografværk med splitsekunder og manuelt optræk. 2000'erne.
Vurdering :
40.000 DKK Ikke solgt
-
872/521
IWC: Herrearmbåndsur af stål. Model Ingenieur, ref. 666A. Automatisk værk, kaliber 852. 1954-59.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
872/520
Urban Jürgensen: Herrearmbåndsur af 18 kt. guld. Ref. 2. Automatisk værk med evighedskalender. 1990'erne.
Vurdering :
200.000–220.000 DKK Ikke solgt
-
872/519
Chopard: Herrearmbåndsur af 18 kt. guld. Model L.U.C "Extra Plat". Automatisk værk, kaliber 96.17-L. Ca. 2008.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
34.000 DKK -
872/518
Omega: Herrearmbåndsur af 18 kt. guld. Model Constellation "Grand Luxe", ref. 14399 SC. Chronometer certificeret automatisk værk. Ca. 1961.
Vurdering :
35.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
872/517
Patek Philippe: Herrearmbåndsur af 18 kt. guld. Model Calatrava, ref. 3415. Automatisk værk, kaliber 12-600. 1950-60'erne.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
48.000 DKK -
872/516
Panerai: Herrearmbåndsur af titanium. Model Luminor 1950 PAM579 Chrono Monopulsante Destro 8 Days "Left handed". 2015.
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK -
872/515
TAG Heuer: Herrearmbåndsur af stål. Model Monaco, ref. CAW2111. Automatisk kronografværk med dato, kaliber 12. 2013.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
17.000 DKK -
872/513
Rolex: Damearmbåndsur af stål. Model DateJust, ref. 69174. Chronometer certificeret automatisk med dato. Ca. 1985.
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
872/512
Rolex: Damearmbåndsur af guld og stål. Model Oyster Perpetual Date, ref. 6917. Automatisk værk med dato. Ca. 1980.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
872/511
Rolex: Diamant damearmbåndsur af 18 kt. guld. Model Datejust, ref. 69178. Chronometer certificeret automatisk værk med dato. 1985.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
872/510
Harry Winston: Diamant damearmbåndsur af 18 kt. guld. Model Opus. Automatisk værk med dag, dato og gangreserve. 2000'erne.
Vurdering :
60.000 DKK Hammerslag:
52.000 DKK -
872/509
Harry Winston: Diamant damearmbåndsur af 18 kt. hvidguld. Model Premier Chronograph. Quartz kronografværk. 2000'erne.
Vurdering :
80.000 DKK Hammerslag:
65.000 DKK -
872/507
Harry Winston: Diamant damearmbåndsur af 18 kt. guld. Model "Midnight". Quartz. 2000'erne.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
872/506
Patek Philippe: Damearmbåndsur af 18 kt. guld. Model Ellipse, ref. 4223/1. Mekanisk værk med manuelt optræk, kaliber 16-250. 1970'erne.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
872/267
Orientalsk lygteur med spilleværk i kasse af rosentræ. Antageligt fransk værk, 19. årh.s begyndelse. H. 68. B. 38. D. 20.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
872/264
Fransk kaminur af forgyldt bronze og patineret bronze. Skiven sign. Moreau á Paris. 19. årh.s slutning. H. 65. B. 51. D. 20.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
872/263
Fransk Charles X kaminur af forgyldt og patineret bronze. Sign. Chonifsen á Paris. 19. årh. H. 63. B. 40. D. 13.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
19.000 DKK -
872/262
Fransk kaminur af forgyldt bronze, urhus med ungt par i renaissance dragter. 19. årh.s midte. H. 55. B. 38. D. 19.
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
-
872/182
Jacobus Markwick, London ca. 1680: William & Mary lygteur med spilleværk. Sign. Jacobus Markwick, Londini. England, 17. årh.s slutning. H. 35. B. 24. D. 15.
Vurdering :
100.000 DKK Hammerslag:
110.000 DKK -
872/180
George Graham: George III standur i kasse med indlagt træ. Sign. George Graham, London fecit. 18. årh. H. 235. B. 55. D. 27.
Vurdering :
30.000–50.000 DKK Hammerslag:
130.000 DKK -
872/179
Thomas Wagstaffe: George III lygteur med spilleværk i kasse af mahogni. Sign. Tho. Wagstaffe, London. England, 18. årh.s slutning. H. 51. B. 32. D. 20.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
872/177
Thomas Best, London ca.1780: Engelsk George III lygteur med spilleværk i kasse af mahogni. England, c. 1780. H. 67. B. 41. D. 28.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
872/176
George Bates, London: Engelsk George III lygteur i kasse af mahogni. Sign. George Bates, London. 18. årh.s slutning.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK