Auktion 872
Russisk
-
2025/8529
Russisk mester, 20. årh.s begyndelse: Stor russisk skål af slebet krystal med rand af sølv. 1908-1917. H. 15. Diam. 23,5.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
1834/1514
Dorofey Semionovich Tikhomirov: Stort russisk nyrokoko toiletspejl af sølv. Guardein Victor Savinkov 1867, lødighed 84. H. 60.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
1809/107
Ivan Koznic Makarov: Portræt af Storfyrstinde Xenia Alexandrovna (1875-1960). Studie. Sign. Makarov 1882 (med kyrilliske bogstaver). Olie på lærred. 51 x 44.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
1807/1589
Popov Porcelainsfabrik: Stort rundt russisk fad af porcelæn, dekoreret i faver og guld med strøblomster. 19. årh.s begyndelse. Diam. 37,5 cm
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.900 DKK -
1806/154
Russisk standerlampe af forgyldt træ og mahogni. 19. årh.s slutning. Antagelig oprindeligt monteret til gas, nu monteret til el. H. 149.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
1804/255
Russisk nyreformet Louis XVI skrivebord af rosentræ, indlagt med marquetteri. 18. årh.s slutning. H. 71,5. B. 95. D. 57.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
1749/8747
Jean Bérel: Et sæt på seks små russisk portions kasseroller af sølv og elfenben. Guardein Dmitri Ilich Tverskoi, Skt. Petersborg 1840, lødighed 84. L. 12. (6).
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
1749/8739
Vasili S. Semenov: Stor russisk serveringsbakke af sølv med den russiske adelsfamilie Kozakovs våbenskjold. 1882, lødighed 84. Vægt ca. 3.390 gr.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
1749/8716
Popov Porcelainsfabrik: Fem russiske tallerkener af porcelæn, dekorerede i farver og guld med brogede blomsterbuketter. 19. årh. Diam. 21 og 22,5 cm. (5).
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
1749/8673
Russisk mester, 20. årh.s begyndelse: Stor russisk skål af slebet krystal med rand af sølv. Kyrillisk mestermærke IK, 1908-1917, lødighed 84. H. 12,5. Diam. 26.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1749/8675
Moskva-mester, 18. årh.s slutning: Russisk smørnæb af sølv, indvendig forgyldt. Guardein Andrei Titov 1796. Vægt ca. 222 gr. H. 9. L. 19.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
1749/8631
Russisk senempire lysekrone af forgyldt og patineret bronze og messing. 19. årh.s begyndelse. H. 75. Diam. 60.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
1749/8608
Russisk spejl af forgyldt træ. 19. årh.s midte. Lampetarme mangler. H. 84. B. 45.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
1749/8582
Manuel Khristoforovich Aladjalov: Russisk landskab ved tøvejr og birketræer ved en åbred.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Ikke solgt
-
1749/8544
Lev Kamenev, tilskrevet: Sommerdag i en russisk landsby. Betegnet Kamenev (med kyrilliske bogstaver). Olie på malepap. 35 x 47 cm.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK