Auktion 872
Ældre møbler
Varia, møbler og tæpper
-
1742/10
Svensk rokoko spejl i ramme af forgyldt træ indlagt med spejlglas. 18. årh.s midte. H. 128. B. 58.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
873/240
Et par svenske kommoder af gråmalet træ. Gustaviansk stil, 19. årh. og senere. H. 84. B. 93. D. 48. (2)
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
873/232
Sengustaviansk konsol af forgyldt træ. Sverige, 18. årh.s begyndelse. Sverige, 19. årh.s første halvdel. H. 82. B. 90. D. 45.
Vurdering :
15.000 DKK Ikke solgt
-
873/228
Svensk rokoko kommode af nøddetræ og frugt træ. 18. årh.s midte. H. 82. B. 91. D. 52.
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
-
873/214
Gustaviansk halvrund konsol af forgyldt træ, plade af Ölandsten. Sverige, 18. årh.s slutning. H. 77. B. 76. D. 38.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
873/201
Stort svensk stenbord med plade af Ölandsten, underdel af bemalet træ. Skåne, 19. årh.s midte. H. 83. L. 200. B. 74.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
873/186
Stort gustaviansk lampetspejl af forgyldt træ, udskåret med sløjfe, to senere lysarme af messing. Sverige, 18. årh. slutning. H. 91. B. 61.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
873/184
Barok chatol af guldstafferet nøddetræ, indlagt med lister af messing. 18. årh.s midte. H. 240. B. 132. D. 60.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
873/140
Et sæt på seks sengustavianske armstole tilskrevet stolemageren Erik Öhrmark. Stockholm, 18. årh.s slutning. (6)
Vurdering :
100.000–120.000 DKK Ikke solgt
-
873/124
Jacob Frères rue Meslee, tilskrevet: Fransk 'Commode à Vantaux' af mahogni med montering af forgyldt bronze. Frankrig, ca. 1820. H. 100. B. 130. D. 60.
Vurdering :
180.000–200.000 DKK Ikke solgt
-
873/123
Jacob Frères rue Meslee, tilskrevet: Fransk sekretær af mahogni med montering af forgyldt bronze. Frankrig, c. 1820. H. 150. B. 98. D. 48.
Vurdering :
180.000–200.000 DKK Ikke solgt
-
1736/18
AFHENTES - Et par Anglo-indiske stole af rigt udskåret hardwood. Antageligt udført i Bombay, 19. årh.s anden halvdel. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
-
1735/34
George III bogskab af mahogni, med overdel hvori tre sprossede glasdøre og underdel hvori tre fyldingsdøre. England, 18. årh.s slutning. H. 231. B. 190. D. 55.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
15.500 DKK -
1734/159
William & Mary skab af nøddetræ og rodtræ. England, 18. årh.s begyndelse. H. 210. B. 170. D. 55.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
1731/38
Indisk gyngesofa 'Jhoola' af udskåret og bemalet træ. 20. årh.s begyndelse. H. 232. B. 208. D. 116.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
1727/2
Hollandsk vitrineskab af nøddetræ, indlagt med blomster og bladværk af lyst træ. 18. årh.s anden halvdel. H. 235. B. 138. D. 38.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
1726/271
Renæssanceskab af egetræ med skæringer af nøddetræ. 17. årh. og senere. H. 216. B. 123. D. 57.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
1725/26
ET PAR svenske rokoko armstole af bemalet træ. Stockholm, 18. årh.s midte (2)
Vurdering :
15.000 DKK Ikke solgt
-
872/269
Diorama. H.N. Andersen's lystyacht "Viking". 102 X 128 cm.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
872/265
Et par franske Charles X bergère af mahogni, armlæn udskåret med delfiner. 19. årh.s første halvdel. (2)
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
872/259
Hermann Ernst Freund: Armstol af mahogni. Damnark, udført i årene 1830-1836.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
872/257
Stor Charles X lysekrone af forgyldt og patineret bronze. Frankrig, ca. 1820-1830. H. 95. Diam. 75.
Vurdering :
100.000 DKK Ikke solgt
-
872/256
Gervais- Maximilien Eugène Durand: Fransk kabinetskab af frugt træ. Sign. under pladen G. Durand, Paris. 19. årh.s midte. H. 98. B. 126. D. 55.
Vurdering :
75.000 DKK Ikke solgt
-
872/255
Sengustaviansk konsol af forgyldt træ med plade af hvid marmor. Sverige, 18. årh.s slutning. H. 76. B. 84. D. 40.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
872/253
Et sæt på fire franske directoire armstole af mahogni. Paris, ca. 1800. (4)
Vurdering :
75.000 DKK Ikke solgt
-
872/249
Et par sengustavainsk konsoller af forgyldt træ. Stockholm, 18. årh.s slutning. H. 82. B. 71. D. 35. (2)
Vurdering :
45.000 DKK Hammerslag:
100.000 DKK -
872/248
Ephraim Ståhl: Et par gustavianske taburetter af hvidmalet træ ben udskåret med svaner. Stockholm, 18. årh.s slutning. (2)
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
872/246
Et par svenske taburetter af hvidmalet træ, svungne sider udakåret med bladborter, svejede ben. Stockholm, 18. årh.s slutning. (2)
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
872/245
Et par ovale gustavianske lampetspejle af forgyldt træ, øverst med gennembrudte sløjfer. 18. årh.s slutning. H. 57. B. 35. (2)
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
872/242
Svensk bænk af hvidmalet træ, sarg udskåret med rosetter, runde kannelerede ben. 19. årh.s slutning. H. 43. L. 142. B. 45.
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
872/241
Et par gustavianske taburetter af bemalet træ, sarg med rosetter og ornamentik, runde tilspidsede ben. 18. årh.s slutning. (2
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
872/240
George III bogskab af mahogni, overdel med fire døre bag hvilke hylder, her under fire profilerede døre. London, 18. årh.s slutning.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
872/236
Pierre-François Guignard (1740-1794): Louis XVI console dessert af mahogni. Sign. P. F. Guignard. 18. århs. slutning.
Vurdering :
75.000 DKK Ikke solgt
-
872/235
Directoire canapé af bemalet træ, svungne sider udskåret med ornamentik. Frankrig, 18. årh.s slutning. H. 87. B. 148. D. 67.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
53.000 DKK -
872/234
Johan Åkerblad: Gustaviansk spejl af forgyldt træ. Stemplet med 'Stockholm Hall Stempel 1776' samt mærket med kronet 'IÅ'. Sverige, 18. årh.s slutning.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
872/232
Et par svenske kommoder af blåmalet træ dekoreret med 'á la greque' bort, plader af imiteret porfyr. Gustaviansk stil, 20. årh. H. 81. B. 96. D. 44.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
872/231
Sengustaviansk konsol af delvist forgyldt, sort- og grønmalet træ, plade af hvid marmor. Sverige. 18. årh.s slutning. H. 88. L. 97. B. 51.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
872/230
Gustaviansk konsol af forgyldt træ, plade af hvid marmor, frise af imiteret porfyr. Stockholm, 18. årh.s slutning.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
872/229
Et sæt på tolv sengustavianske stole af hvidmalet træ med blå dekoration. 18. årh.s slutning. (12)
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
872/228
Et par svenske prismelampetter af forgyldt bronze hver med to lysarme, behængt med prismer. 19. årh. H. 72. (2)
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
872/227
Svensk spisebord med udtræk af hvidmalet træ, tre tillægsplader. Gustavaiansk form, 19. årh. og senere. H. 75. Diam. 140. L. ialt 275.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
872/226
Et par svenske kommoder af hvidmalet træ. Gustaviansk stil, 19. årh. og senere. H. 83. B. 93. D. 47. (2)
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
872/225
Stort svensk stenbord med plade af Ölandsten og underdel af egetræ. Skåne, 18. årh.s anden halvdel. H. 83. L. 207. D. 85.
Vurdering :
60.000 DKK Ikke solgt
-
872/224
Et sæt på otte gustavianske stole af bemalet træ. Sverige, 18. årh.s slutning. (8)
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
872/223
Dansk Louis XVI vitrineskab af sortmalet træ. 18. årh.s slutning, restaureret. H. 219. H. 142. B. 44.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
872/222
Et par store vitrineskabe af bemalet træ. 19. årh.s midte. H. 240. B. 140. D. 50. (2)
Vurdering :
60.000 DKK Hammerslag:
130.000 DKK -
872/221
Dansk barok kommode af bemalet træ. 18. årh.s første halvdel. H. 98. B. 100. D. 52.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
872/216
Svensk stenbord med plade af Ölandsten og underdel af sortmalet træ. Skåne, 18. årh. H. 82. L. 165. B. 66.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
872/215
Italiansk barok kabinet af bemalet træ og ibenholt indlagt med plaketter af ben graveret med fugle, landskaber, blomster og bladværk. 17. årh.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
872/213
Svensk rokoko kommode med marquetteri af nøddetræ. Brændemærket 'CLN' for Christian Linning, mester i Stockholm 1744-1779. H. 82. B. 102. D. 58.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
872/209
Norsk rokoko konsol af forgyldt træ med plade af grå marmor. 18. årh.s midte. H. 77. B. 87. D. 50.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
872/208
Et sæt på fem næste ens danske rokoko armstole af delvis guldstafferet børgetræ. 18. årh.s midte. (5)
Vurdering :
10.000–20.000 DKK Ikke solgt
-
872/207
Fransk Napoleon III prismekrone med stel af forgyldt bronze, ti svungne lysarme, behængt med prismer. 19. årh. slutning. H. 100. Diam. 70.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
872/206
Et par store Napoleon III lampetter af forgyldt bronze, hver med tre svungne lysarme støbt med slynget bladværk. Frankrig, 19. årh.s anden halvdel. H. 80. (2)
Vurdering :
75.000 DKK Ikke solgt
-
872/205
Dansk rokoko kommode af guldstafferet nøddetræ med plade af hvid marmor, senere hjørnebeslag af bronze. 18. årh.s midte. H. 78. B. 65. D. 44.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
872/203
Stor venetiansk glaslysekrone af klart og farvet glas. Italien, 19. årh.s anden halvdel. H. 280. Diam. 150.
Vurdering :
125.000–150.000 DKK Hammerslag:
110.000 DKK -
872/202
Tidlige Louis XV spejl i ramme af forgyldt træ udskåret med ornamenter og bladværk, ramme med spejlglas. Frankrig, c. 1725. H. 147. B. 92.
Vurdering :
75.000 DKK Hammerslag:
80.000 DKK -
872/201
Sydtysk rokoko bord af bemalet og førsølvet træ, plade af imiteret træ. 18. årh.s midte. H. 80. L. 92. B. 71.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
872/200
Svensk rokoko skrivebord og stol af sortmalet og guldstafferet træ. 18. årh.s midte. H. 76. L. 116. B. 67.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
872/199
Italiensk konsol af forgyldt træ med plade af imiteret sten. 19. årh.s midte. H. 83. B. 127. D. 60.
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
-
872/194
Fransk Louis XV kommode med marquetteri af nøddetræ og frugt træ. 18. årh.s midte. H. 88. B. 129. D. 64.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
48.000 DKK