Auktion 1831
-
1831/522
Harry Østergaard: Otte spisebordstole med stel af mahogni, profileret rygstykke af palisander, betræk af rosafarvet uld. (8)
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
1831/519
Illum Wikkelsø: Fritstående tre pers. sofa i svungen form med tilspidsende ben af teak. Sæde, sider samt ryg betrukket med rød uld. L. 250.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
1831/518
Tias Eckhoff: "Cypres". Bestik af sterlingsølv. Georg Jensen efter 1945. Vægt eksklusive dele med stål 2010 g. (80)
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
1831/517
Sandra Davolio: Høj, smal vase af stentøj modelleret med horisontale "lameller". Dekoreret med mat antracitgrå glasur. Usign. Unik. H. 42.
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
1831/516
Hans J. Wegner: "AT 312". Spisebord med hollandsk udtræk, stel af massiv eg, top og plader af teak. Udført hos Andreas Tuck.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
1831/515
Georg Jensen: "Kugle". Fire dækketallerkner af sterlingsølv med hamret overflade. Diam. 28. (4)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK -
1831/513
Børge Mogensen: "Tremmesofa". Fritstående to-personers sofa med stel af bøg. Betrukket med blå uld. L. 160.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
1831/512
Poul Kjærholm: "PK 20". Et par hvilestole med stel af forkromet stål, betrukket med sort skind. Udført hos Fritz Hansen, 1987. (2)
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
1831/510
Arne Jacobsen, Flemming Lassen: Sjældent sofabord af elm med konveks top, opsat på runde, tilspidsende ben med sprosser.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1831/509
Robert Storm Petersen: "Solo og Kor". Sign. Storm P. Gouache på papir. Lysmål 31 x 24.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
46.000 DKK -
1831/508
Zacharias Heinesen: Bygd, Færøerne. Sign. ZH 80. Olie på lærred. 50 x 65.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
13.500 DKK -
1831/507
Mogens Balle: "Høstens gæster", ca. 1968-70. Sign. MB. Olie på lærred. 46 x 55.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
14.500 DKK -
1831/506
Poul Henningsen: "Bombardement". Lysekrone med forkromet stel, lysarme med 2/1 skærme af opalglas. Diam. 67.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK -
1831/504
Arne Jacobsen: "Ægget". Hvilestol med vippebeslag, stamme af stål, betrukket med sort skind. Udført hos Fritz Hansen.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
1831/500
Børge Mogensen: "Den spanske stol". Et par armstole af massiv eg. Sæde og ryg af patineret kernelæder. (2)
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
1831/190
Dragkiste af egetræ, front med fire skuffer, beslag og greb af messing. 20. årh. H. 126. B. 128. D. 60.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1831/189
Rundt bord med plade af marmor med underdel af jern. 20. årh. H. 72. Diam. 48.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
1831/188
Sekskantet ampel af slebet glas og bemalet jern, monteret til el. 20. årh.s første halvdel. H. 50. Diam. 30.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
1831/186
Nyrokoko dragkiste af egetræ og forgyldt træ med plade af marmor. 19. årh.s slutning. H. 123. B. 132. B. 64.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
1831/185
Vitrineskab af egetræ, svunge top, front med to glasdøre med sprosser. Barok form, 19. årh.s slutning. H. 195. B. 118. D. 53.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
1831/181
Dansk nyrokoko chatol af valnøddetræ, med greb og beslag af forgyldt bronze. Ca. 1870. H. 115. B. 73. D. 60.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
1831/183
Rokoko spejl i ramme af forgyldt træ udskåret med ornementik, senere facetslebet spejlglas. Delvis 18. årh.s midte. H. 127. B. 58.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
1831/184
Dansk chatol med vitrien overdel af bemalet og forgyldt træ. Sønderjysk Louis XVI form, 20. årh. H. 208. B. 98. D. 45.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
1831/182
Herman Jensen: Portræt af en mand hat og grønt slips. Sign. Herman Jensen. Olie på lærred. 53 x 45,5.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1831/178
Semiantik Isfahan tæppe med kurkuld, klassisk design med slyngede grene, blomster og bladværk på lys bund. Persien. Ca. 1960. 236 x 160.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
1831/161
Canape af forgyldt og udskåret træ, ryg og sider med flet. Rococoform. 20. årh.s begyndelse. L. 112.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.900 DKK -
1831/177
Täbriz "paladstæppe", rigt prydet med portaler, slyngede grene, ornamentik, blomster og bladværk på rød bund. Persien. 20. årh. 481 x 303.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1831/176
Engelsk vitrine af mahogni indlagt med intarsia, front med glaslåger og skuffer. 20. årh.s begyndelse. H. 170. B. 92. D. 39.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
1831/175
Italiensk piedestal af flerfarvet alabast. Ca. 1900. H. 120. B. 31. D. 31.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
1831/173
E. Rasmussen Eilersen: Dansk efterårslandskab. Sign. E.R. Eilersen. Olie på lærred. 42 x 61.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
1831/171
Fransk cafébord med plade af hvid marmor og stel af jern. 20. årh.s begyndelse. H. 78. Diam. 54.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
1831/170
Indisk Low Table af messingbeklædt træ. 19. årh. H. 23. B. 55. D. 55.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
1831/166
Kinesisk low table af delvist forgyldt orientalsk træ. Front med malede dekorationer. 20. årh.s begyndelse. H. 47. B. 120. D. 27.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
850 DKK -
1831/163
Ubekendt maler, 20. årh.: Marine med sejlbåde ved en havneindsejling. Sign. Olie på lærred. 60 x 80.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
550 DKK -
1831/162
Italiensk lysekrone af udskåret og bemalet træ med fem svungne lysarme. 20. årh. H. 55. Diam. 54.
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
260 DKK -
1831/155
Vitrineskab af bemalet og forgyldt træ. Danmark, ca. 1910. H. 232. B. 134. D. 51.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
1831/160
Kinesisk skab af bemalet og udskåret træ. Rester af forgyldning. 20. årh.s første halvdel. H. 122. B. 90. D. 48.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1831/159
Dansk Louis XVI chatol af egetræ, med overdel hvori to sprossede døre. 18. årh.s slutning. H. 208. B. 127. D. 49.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
1831/156
Anatolsk Kelim tæppe, klassisk design med gentagelsesmønster på lys blå bund. 20. årh. 215 x 136.
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
1.800 DKK -
1831/154
Engelsk skrivebord af mahogni. Plade med guldtrykt skind. Regencystil, 20. årh.s begyndelse. H. 77. B. 132. D. 84.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.900 DKK -
1831/153
Fransk sofabord af palisander og mahogni. Skuffe i sargen. Beslag af bronze. Rokokoform, ca. 1920. H. 65. B. 100. D. 63.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
1831/151
Vitrineskab af intarsiaindlagt egetræ. Barokstil, ca. 1920. H. 210. B. 152. D. 52.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1831/149
Skibskiste af kamfertræ. Beslag af messing. Fremstillet til eksport. Kina, ca. 1900. H. 55. B. 102. D. 40.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
1831/143
Schweizisk almueskab af bemalet og dekoreret fyrretræ, dateret 1793. H. 152. B. 92. D. 35.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
11.500 DKK -
1831/148
Pauline Thomsen: "Storketag". Sign. P.T. 93. Olie på lærred. 64,5 x 68,5.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
1831/147
Empire spejl i ramme af mahogni, øverste spejlglas med bemalet dekoration. 19. årh.s begyndelse. H. 158. B. 61.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
800 DKK -
1831/145
P. S. Krøyer: "To Skagensdrenge". Tryksign. P. S. Krøyer Skagen 92. Litografi i farver. Lysmål 27,5 x 33,5.
Vurdering :
800 DKK Hammerslag:
650 DKK -
1831/144
Dansk flisebord af bemalet træ. Plade med 24 hollandske fajancefliser med dekoration i mangan. Louis XVI stil, 20. årh. Fliser ca. 1800. H. 72. B. 84. D. 57.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1831/142
Ubekendt maler, 19. årh.: Opstilling med farverige blomster. Usigneret. Olie på lærred. 64,5 x 78.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
1831/141
Sæt på otte engelske stole af mahogni, heraf to armstole. Regencystil, 20. årh. (8).
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
1831/140
Dansk fremstillet spej af udskåret og forgyldt træ. Rokokostil, 20. årh.s første halvdel. H. 118. B. 54.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
1831/139
Pakistansk løber, klassisk design med gentagelsesmønster på grøn bund. 20. årh. 266 x 78.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.800 DKK -
1831/137
To danske Louis XVI armstole af bemalet og mørkbejdset bøgeræ. Efter model af G.E. Rosenberg (1739-1788). Ca. 1780. (2).
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
1831/136
Dansk empire spejl af mahogni. Tilhørende vægkonsol. Ca. 1820. Samlet H. 180. B. 60. D. 30. (2).
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1831/135
Ubekendt maler, 19. årh.: Bjerglandskab med en bondekone på vejen. Sign. Bachmann. Olie på lærred. 53 x 90.
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
1831/134
John I. McClymont: En bondekone driver køerne hjem ved solnedgang. Sign. McClymont 1900. Olie på plade. 36 x 25.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
650 DKK -
1831/119
Et sæt på fire senempire armstole af mahogni, svungne armlæn, tilspidsede ben med kanneleringer. 19. årh. (4)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.750 DKK -
1831/133
Jens Hansen-Aarslev: "Bacchanalia". Usigneret. Sepia på papir. Lysmål 10 x 12.
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
1831/131
Empire kommode af frugttræ. Ca. 1820. H. 76. B. 87. D. 48.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
1831/123
Marie Luplau: Herreportræt. Sign. monogram ML, 75. Sign. monogram ML, 75. Olie på lærred. 32 x 28,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
1831/132
George III chatol af mahogni med vitrineoverdel, front med skriveklap og skuffer. England. Ca. 1800. H. 226. B. 114. D. 52.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
1831/129
Engelsk Secretary Bookcase af mahogni. Regencyform, 20. årh. H. 205. B. 80. D. 43.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK