Auktion 1831
1831/605
Mogens Balle: Kompositon, 1969. Sign. Balle, XII/XXV. Litografi i farver. Lysmål 49 x 67.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
750 DKK -
1831/604
Oluf Høst: To kompositioner med Bognemark. Begge sign. Litografier i farver. Lysmål 49 x 62 og 41 x 63. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
1831/603
Marja De Raadt: "Det japanske værelse". Sign. Maja De Raadt 1931, 5/25 ET. Linoleumstryk i farver. Lysmål 48 x 30.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1831/600
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
1831/587
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
1831/598
Ulf Rasmussen: And, 1983. Usign. Skulptur af bronze. H. 17.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
1831/577
Robert Jacobsen: Komposition. Sign. Rob Jacobsen, 14/60. Håndkoloreret ætsning. Lysmål 56 x 54.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
1831/596
Wilhelm Andersen: "The Painters Love". Sign. Wilhelm Andersen. Akvarel på papir. Lysmål 34 x 53.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.200 DKK -
1831/593
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1831/595
Niels Guttormsen: "Meandros". Sign. Guttormsen 1988. Relief i rødt monteret på plade. 57 x 57.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
1831/591
Robert Jacobsen: Komposition. Sign. Rob. Jacobsen, 9/90. Litografi i farver på tykt papir. Bladstørrelse 76 x 55.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
1831/576
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
1831/589
Carl-Henning Pedersen: To kompsitioner. Begge sign. Carl-Henning Pedersen, 1985, 201/250. Litografier i farver. Lysmål 58 x 43. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
1831/588
Ubekendt kunstner,: Komposition. Sign. HC X/XI. Carborundumtryk i farver. Bladstørrelse 76 x 57.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
1831/579
Søren Georg Jensen: Objekt, 1979. Sign. GJ 79, 12/35. Skulptur af patineret bronze. H. 18.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
1831/578
Eigil Knuth: Gaba, portrætbuste. Usign. Original modelleret i 30erne på Grønland - senere støbning i kunststen. H. 46, B. 28, D. 23.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
1831/585
Carl-Henning Pedersen: "Jerusalems syv porte". Komplet mappe med fem litografier i farver. Bladstørrelse 61 x 88 og 88 x 61. (9)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1831/574
Just Andersen: Bordlampe af diskometal med dråbeformet, kantet korpus. Stemplet monogram Just A., 2256. H. inkl. skærmholder 52.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK -
1831/583
Asger Jorn: "Trop tôt". Sign. Jorn 69, 19/75. Litografi i farver. Lysmål 39 x 59.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
1831/581
Egon Fischer: Objekt. Sign. Egon Fischer. Bemalet metal. H. 19.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
1831/580
Marco Evaristti: "Sisyfos" motiv af stige med børn. Sign. Evaristti 04. Skulptur af sølvfarvet metal på marmor base. H. 34.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
1831/573
Erik Poulsen: Kvinde vasker tæer på barn, ca. 1977. Usign. Sortpatineret gips. H. 49. L. 35.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.150 DKK -
1831/562
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
1831/571
Kurt Østervig: Tre-personers sofa samt høj- og lavrygget lænestol med ben af eg og negle af teak. Udført hos Rolschau Møbler. Sofa L. 170. (3)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
1831/570
Alice Nordin: Kvindefigur. Sign. Alice Nordin 1923. Skulptur af grønpatineret bronze. H. 36.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
1831/564
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
19.000 DKK -
1831/569
Bent Sørensen: Relief, medio 1970. Usign. Aluminium. H. 33, B., 49, D. 6.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
1831/568
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
1831/566
Inger Hanmann: Uden titel. Sign. I. H. Emalje på metal. 50 x 50.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
1831/565
Torsten Johansson: Stor figur. Usign. Skulptur af sort- og rød bemalet jern. H. 182. B. 70. D. 33.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
1831/563
Henry Heerup: Lille fuglebad. Usign. Figur af hvid marmor. H. 24.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
1831/561
Ole Wanscher: Stort fritstående skrivebord af riopalisander, opsat på otte ben. H. 76. L. 176. B. 87.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
1831/560
Hans J. Wegner: "GE 290". Et par lænestole af eg, løse epedahynder betrukket med grønternet uld. Udført hos Getama. (2)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
1831/559
Jan Grarup: "A man carrying a shark through the streets of Mogadishu". Sign. på bagsiden. Ed. 2/10. Bladstørrelse 60 x 83.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
1831/558
Svend Weihrauch: "Nr. 18". Bestik af sterlingsølv, bestående af 48 dele. Udført hos F. Hingelberg. (48)
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1831/557
Art Deco bænk med stel af sortlakeret bøg. Sæde betrukket med rødt sømbeslået skind.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
1831/556
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
1831/554
Erik Buck: Seks armstole af palisander, sæde og ryg betrukket med originalt sort skind. Oddense Maskinsnedkeri. (6)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
1831/551
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
1831/553
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
16.500 DKK -
1831/550
Hans J. Wegner: "Bamsestolen". Øreklapstol med negle af teak og ben af bejdset bøg, blåt uld. Udført hos AP-Stolen.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
44.000 DKK -
1831/549
Ole Ahlberg: "Motherly Love". Sign. Ole Ahlberg 14, 3/75. Giclée tryk i farver. Bladstørrelse 61 x 50. Uindrammet.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
1831/548
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
1831/545
Erik Bille Christiansen: "Fugleøen", 2009. Sign. på bagsiden samt titel og årstal. Olie på lærred. 131 x 163.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
1831/544
Mogens Koch: Skab med tilhørende sokkel samt bogkasse af mahogni. Udført hos Rud. Rasmussen snedkerier. (3)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK -
1831/543
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
1831/541
Michael Kvium: Komposition fra serien "Limelight Bastard". Sign. Kvium 95, 46/150. Litografi i farver. Bladstørrelse 24 x 24.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK -
1831/540
Henry Rosengren Hansen: Skænk af palisander, front med fire skydelåger bag hvilke hylder og bakker. H. 80. B. 239,5. D. 47.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK -
1831/538
Kurt Østervig: Barskab af palisander med tilspidsende ben, Front med to jalousilåger og udtræksplade. H. 110. B. 110. D. 40.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
1831/535
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
1831/534
Severin Hansen Jr.: Fritstående skrivebord af riopalisander opsat på tilspidsende ben. Front med fire skuffer integreret i sarg.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
17.500 DKK -
1831/533
Erling Steen: Opstilling med kande. Sign. Steen 2001. Olie på lærred. 65 x 93.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
1831/531
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
1831/530
Gilbert Allen Watrous: Standerlampe af sortlakeret og frokromet stål. Justerbar i magnetisk kugleled. Udført hos Artiforte.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
1831/529
Ole Ahlberg: Komposition. Sign. Ole Ahlberg 07, 42/50. Giclée tryk i farver. Bladstørrelse 71 x 60. Uindrammet.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
1831/528
Hans J. Wegner: "Cigaren". To-personers sofa med stel af eg, hynder med gråblåt uld. Model GE 240. Udført hos Getama. L. 122.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
1831/526
Jacob Hermann: Seks armstole med stel af palisander, sæder med rødbrunt farvet skind. Model 69. Udført hos Randers Møbelfabrik. (6)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
1831/525
Hans Scherfig: "Afrikansk elefant". Sign. Scherfig 1971, 130/150. Litografi i farver. Lysmål 60 x 44.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK -
1831/524
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
1831/523
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1831/522
Harry Østergaard: Otte spisebordstole med stel af mahogni, profileret rygstykke af palisander, betræk af rosafarvet uld. (8)
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
1831/519
Illum Wikkelsø: Fritstående tre pers. sofa i svungen form med tilspidsende ben af teak. Sæde, sider samt ryg betrukket med rød uld. L. 250.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK