1831/540
Skænk af palisander, front med fire skydelåger bag hvilke justérbare hylder samt bakker, på seks tilspidsede ben. Model 49. Udført hos Brande Møbelfabrik. H. 80. B. 239,5. D. 47.
Litteratur: Mobilia nr. 73, august 1961.
Litteratur: “Dansk Kunsthåndværk” nr. 2–3, 1961 i annonce.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Falmet top. Enkelt mindre vandskjold.
Moderne kunst og design, 31. juli 2018
Vurdering
Hammerslag