2419/382
J. B. Jongkind: Landskab. Sign. Jongkind. Kul på papir. Lysmål 18 x 24.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
2419/272
Johannes Larsen: Flyvende svaner. Tryksign. Johannes Larsen. Træsnit. Lysmål 24 x 29.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2419/271
Johannes Larsen: Rødkælk. Tryksign. Johannes Larsen. Træsnit på japanpapir. Lysmål 16,5 x 18.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2419/266
Albert Edelfelt: "Larin Paraske". Sign. Albert Edelfeldt 1905 og med dedikation til 'Fru Georg Brandes'.Radering.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2419/246
Friedrich Johann Bertuch: Fem botaniske plancher af planter. Håndkolorerede tryk. Lysmål hver 23 x 18. (5)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2419/198
L. A. Schou: Akademitegning. Sign. L. A. Schou. Bly og kridt på papir. Bladmål 110 x 61.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2419/160
Carl Fischer: Rygvendt model, kunstnerens hustru Ely, ved et spejl. Sign. Carl Fischer. Kul på papir. Bladstørrelse 62,5 x 48.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2419/152
Ubekendt maler, 19. årh.: Havneparti med sejlskibe. Usigneret. Blyant og vandfarve på papir. Lysmål 23 x 29.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2419/145
Ubekendt maler, 19. årh.: "Panorama di Napoli dal Golfo". Udsigt over Napoli fra bugten. Sign. Leonardo d'Esposito 53. Gouache på papir. Lysmål 47 x 88.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2419/124
Johannes Mejer: "Landcarte von Dithmarschen". Tryksign. Håndkoloreret kobberstik. Lysmål 41 x 61.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2419/103
Jørgen Sonne: Studie af en gammel mand med en bedekrans. Usigneret. Verso betegnet J. V. Sonne. Olie på malepap. 8 x 9,5.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2419/10
Johannes Larsen, Freddie Dybris, Otto Pedersen, m. fl.: Gæstebog med tegninger. Delvis sign. 25 x 20.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK