Kay Bojesen udstilling i Århus
Kay Bojesen: Politimand. Vurdering: 8.000-10.000 kr.
Kay Bojesen: Racerbil. Vurdering: 5.000 kr.
Kay Bojesen: Søpapegøje. Vurdering: 6.000 kr.
Generationer har haft hans legetøj i hænderne, og i selskab med aber, elefanter og gardere har de hentet næring til barndommens fantasifulde lege. Den dag i dag har Kay Bojesens objekter en stor fanskare blandt såvel store som små, og flere af figurerne opnår høje priser på auktion.
På efterårets store auktion i Vejle udbydes Birte Henriksens og Verner Pedersens unikke samling af legetøjsmesteren, der virkede som sølvsmed, men vandt folkelig berømmelse for sit legetøj. Selve auktionen finder sted i slutningen af oktober, men inden da har århusianerne altså mulighed for at stifte bekendtskab med de eftertragtede figurer.
Samlingen byder på talrige eksemplarer af den karakteristiske livgarder fra 1942, aben fra 1951 samt elefanten og søpapegøjen fra 1950’erne. I afdelingen på Frederiks Allé 116 er der tillige mulighed for at møde sjældenheder som kokkefiguren og politimanden, der med en vurdering på hver 8.000-10.000 kr. hører til blandt de dyreste i Bojesens legende univers.
Kay Bojesen eftersyn til og med onsdag d. 17 oktober: Alle hverdage 10-16, Frederiks Allé 116, 8000 Århus C.
Auktion: Bruun Rasmussen, Vejle 31. okt.-3. nov.
For yderligere information, kontakt venligst:
Peter Beck: +45 7020 6911 · p.beck@bruun-rasmussen.dk
For yderligere information, kontakt venligst:
Peter Beck: +45 7020 6911 · p.beck@bruun-rasmussen.dk