Barber Larsen, Guldsmed Holm og Brørup Bank ...



Efter tyskernes besættelse af Danmark i 1940 opstod der meget hurtigt mangel på metaller, og det betød, at de daværende 1, 2 og 5 kobberører forsvandt fra markedet. Resultatet var akut mangel på småmønter, og det fik driftige forretningsfolk med den daværende direktør Johnsen fra firmaet Always Radio til at iværksætte fremstillingen af ”Frimærkepenge”. De bestod typisk af et ”en øres frimærke”, der sammen med et lille papstykke med trykt firmareklame blev indsat i cellofan og brugt som byttepenge etc.
Denne idé bredte sig hurtigt i de første krigsår til hele landet, og i dag kendes mange hundrede forskellige reklamer indsat i frimærkepenge fra den tid.
Jørgen Sømods frimærkepenge
Den absolut største samling indenfor dette felt blev skabt af den nu afdøde københavnske mønthandler Jørgen Sømod, og på den kommende frimærkeauktion fortsætter vi udstykningen af hans imponerende samling.
Se Jørgen Sømods samling
Se hele udvalget af frimærker
For yderligere information, kontakt venligst:
Christian Grundtvig: 8818 1214 · cg@bruun-rasmussen.dk
Lars Godsk-Jørgensen: 8818 1211 · lgj@bruun-rasmussen.dk
Torben Ringtved: 8818 1225 · tr@bruun-rasmussen.dk
Jan Bendix: 8818 1227 · bx@bruun-rasmussen.dk