Kunst på flaske
Etiketten er vinens signatur. Her kan man se, hvem der har lavet vinen, hvor gammel den er, og hvor den kommer fra. Desuden kan den tilføre vinen en ekstra dimension. Den mulighed øjnede den franske Baron Philippe de Rothschild (1902-1988) som en af de første.
Baronen, der var ejer af et af verdens mest velansete franske vinslotte, Château Mouton Rothschild i Pauillac i Frankrig, hyrede allerede i 1924 den franske kunstner Jean Carlu til at sætte kunst på sine flasker for at markere det skelsættende år i slottets produktion.
Rothschilds reorganisering
1924 var det år Rothschild besluttede at gøre op med vinindustriens vante arbejdsgange. I stedet for at sende vinen ind til vinkøbmændene i Bordeaux som normalt, tappede han selv vinen på flaske ude på slottet. På den måde fik han selv fuld kontrol over flaskens indhold og udseende – og undgik samtidig at få mellemmændenes navne på sine flasker.
Rothschilds varemærke
Det var imidlertid først efter 2. verdenskrig, at baronen for alvor satte kunstetiketterne i system. Til årgangsvinen fra befrielsesåret hyrede slottet kunstneren Philippe Julian til at tegne en etiket med V-tegnet for Année de le Victoire (sejrsåret).
Siden er de illustrerede etiketter blevet Château Mouton Rothschild-vinenes varemærke. Hver årgang sin kunstner. Et påfund mange siden har forsøgt at kopiere, men næppe med helt det samme kunstneriske resultat. For kunstnernavnene lader bestemt ikke vinen noget tilbage: Jean Cocteau, Georges Braque, Salvador Dali, Pierre Alechinsky, Pablo Picasso, Francis Bacon og den danske kunstner Per Kirkeby har prydet flaskerne med deres virtuose streger.
Etiketter gør det imidlertid ikke alene. Château Mouton Rothschild er i dag en af de mest efterspurgte vine i verden, og auktion 798 byder på intet mindre end 60 katalognumre af disse.
Eftersyn: Tirsdag den 2. december kl. 13 – 17 og onsdag den 3. december kl. 13 – 17.45
Auktion: Onsdag den 3. december kl. 18
Se alle Château Mouton Rothschild-vine på auktion 798
For yderligere information, kontakt venligst:
Vinafdelingen: +45 8818 1205 · vin@bruun-rasmussen.dk
For yderligere information, kontakt venligst:
Vinafdelingen: +45 8818 1205 · vin@bruun-rasmussen.dk