header-image
Vores dedikerede vinspecialist Thomas Løbner-Olesen udpeger højdepunkter blandt Bordeaux-vinene på den aktuelle Onlineauktion.

Rubinrøde drømme fra Bordeaux

Chateau Latour, Cheval Blanc og Chateau Petrus – nu blænder vi op for en auktion med en lang række eksklusive vine fra verdens mest berømte vinregion i det sydvestlige Frankrig. Der er dømt fransk elegance og eksklusivitet fra øverste hylde!

 

Torsdag den 7. december kl. 20 løber vores auktion med Bordeaux-vine af stablen på bruun-rasmussen.dk. Vores dedikerede vinspecialist Thomas Løbner-Olesen peger her på en række af de højdepunkter, der fortjener nogle af de mest rosende vendinger inden for den vinøse verden.

1 flaske Mg. Château Latour, Pauillac. 1. Cru Classé 1961 A-A/B (bn). Vurderet til 60.000-80.000 kr.

"Årgangen, som med rette berømmes til at være den bedste i nyere fortid. Stor koncentration og små mængder druer skabte vine, der den dag i dag ranker ryggen og har status af at være absolut legendarisk. Lige så legendarisk er Chateau Latour dette år, der retvisende anses som en af de absolutte medaljetagere ved VM i rødvin fra Bordeaux 1961."

”Indsmigrende og fløljsblød som flødeskum rørt på 48 % fløde. 1985 er en af de bedste årgange i 1980’erne i Bordeaux og udmærker sig ved sin tilgængelighed og slikagtige drikkevenlighed netop nu. Med Cheval Blancs tårnhøje bundniveau bag styrepinden er der lagt op til fem gange eventyrlighed i flydende rubinrøde drømme.”

5 flasker Château Cheval Blanc, 1. Grand Cru Classé A 1985 A-A/B (bn). Vurderet til 16.000-22.000 kr.

”At kunne præsentere sytten lots fra Chateau Petrus er i sig selv en kraftpræstation, og noget vi er umådeligt stolte over her i Bruun Rasmussens vinafdeling. Man må sige, at antallet af lots vi tilbyder, står i skærende kontrast til det frimærke, som man har under plov hos chateauet. For de indviede, der har stirret ned og smagt af den heksekedel af koncentration, frugt og krydderier, som ER Petrus, er det bare at gribe ud. For helbredet, Santé…!“

Thomas Løbner-Olesen

Specialist i vine hos Bruun Rasmussen

3 flasker Château Petrus, Pomerol 2016 A (hf/in). Owc. Vurderet til 80.000-110.000 kr.

image
Onlineauktion

Udsøgte vine

7. december kl. 20


For yderligere oplysninger, kontakt venligst

Thomas  Rosendahl Andersen Portrait

Thomas Rosendahl Andersen

Thomas Rosendahl Andersen

Afdelingsleder / Vin / Glostrup
Thomas  Løbner-Olesen Portrait

Thomas Løbner-Olesen

Thomas Løbner-Olesen

Vurderingssagkyndig / Vin / Glostrup
Thomas Hegaard Portrait

Thomas Hegaard

Thomas Hegaard

Vurderingssagkyndig / Vin / Glostrup