Kend din kunstner – Julius Paulsen
Følg med i vores artikelserie ”Kend din kunstner”, hvor vi stiller skarpt på en række danske og internationale kunstnere på auktionsmarkedet. Denne gang kan du blive klogere på kunstneren Julius Paulsen og hans intime modelstudier og stemningsfulde interiører. Lad dig inspirere af kunstnerens univers og byd på et af hans værker på Onlineauktion lige nu.
Julius Paulsen (1860-1940) høstede stor anerkendelse, mens han levede. Han indgik i kredsen omkring skagensmalerne, var professor ved Akademiet i en lang årrække, havde en stor produktion og udstillede hyppigt. Alligevel er det for det meste hans mere berømte samtidige, P.S. Krøyer, L.A. Ring, J.F. Willumsen og Vilhelm Hammershøi, der fremhæves af eftertiden.
Dramatiske landskaber, kontrastfulde interiører og intime modelstudier
Som kunstner er Julius Paulsen svær at sætte i bås - han sugede til sig og var både påvirket og inspireret af de mange forskellige strømninger og stilarter, som herskede i hans samtid, og til tider også af kunst af de gamle mestre, især Rembrandt. Derfor ses både spor af impressionisme, symbolisme og realisme i hans værker, men også elementer fra renæssance- og barokkunsten. Hans modelskildringer er præget af en intim, næsten indadvendt stemning ofte udført i løse penselstrøg. Interiørerne kan rumme store kontraster mellem lys og skygge. I landskaberne legede Paulsen med lysets indvirkning på den omkringliggende natur, hvad enten det gjaldt det blændende modlys, det subtile aftenlys eller måneskæret. Motiverne hentede han gerne i Tisvilde og Gilleleje.
|
"Julius Paulsen mestrer i den grad i sine modelstudier at fange den stille, private stund, hvorimod hans landskaber kan være voldsomme og berusende med truende skyer, rosa lys og glitrende hav. Der er ofte virkelig gode værker af ham på auktion.”
Camilla Bruun StoltzeSpecialist i ældre malerier hos Bruun Rasmussen
Studier og rejselystne venner
Julius Paulsen var uddannet fra Kunstakademiet i København, dog uden at få sin afgangseksamen, men han sluttede her venskab med flere af de kunstnere, der kom til at udgøre kunstnerkolonien i Skagen. I stedet for sine studier, helligede han sig i de efterfølgende år flere udlandsrejser, som kom til at sætte markante aftryk på hans stil.
|
I 1885 rejste Paulsen ud på sin første udlandsrejse sammen med P.S. Krøyer, Anna og Michael Ancher samt Viggo Johansen. Turen gik til Belgien, Holland og Frankrig, hvor han udstillede på Verdensudstillingen i Paris i 1889 samt i 1900, og blev tildelt guldmedalje. I 1912-1913 rejste han desuden i Spanien sammen med maleren J.F. Willumsen.
Efter sin død i 1940 kom Julius Paulsen efterhånden til at stå i skyggen af sine samtidige. I vore dage er han anerkendt som en mester i skildringen af den nøgne krop.
|


For yderligere oplysninger, kontakt venligst:
|
Julie Arendse VossJulie Arendse VossAfdelingsleder / Ældre kunst / København |
|
Birte StokholmBirte StokholmVurderingssagkyndig / Ældre kunst / København |
|
Søren Kjerk HolmstrupSøren Kjerk HolmstrupVurderingssagkyndig / Auktionarius / Ældre kunst / Alle kategorier / København |
|
Sofie Normann ChristensenSofie Normann ChristensenVurderingssagkyndig / Ældre kunst / København |
|
Camilla Bruun StoltzeCamilla Bruun StoltzeVurderingssagkyndig / Ældre kunst / København |
|
Nick MessmannNick MessmannVurderingssagkyndig / Ældre kunst / Aarhus |