Efterlysning: Michael Kvium


Vi har gennem den seneste tid oplevet en støt og stigende efterspørgsel på Michael Kviums værker på vores netauktioner, der ofte belønnes med hammerslag langt over forventning. Med udstillingen forventer vi, at der nu kommer endnu mere fokus på Kvium – kunstneren som de fleste har en klar mening om.
Den groteske virkelighed – og det at være menneske
Ifølge Kvium indeholder god kunst altid en grad af sandhed. Med sit skarpe satiriske og gennemborende ærlige blik skildrer han os – mennesket – i al vor skrøbelighed, forgængelighed og forfald: ”Det kunsten kan er at skabe en scene, hvor vi tør træde tæt på problemer, som vi ikke tør se i øjnene i virkelighedens verden”, siger Kvium selv om sin kunst. (Jacob Wendt Jensen: ”Michael Kvium i mindst tre dimensioner”, interview med Kvium bragt i Berlingske 31. august 2017). Det er ofte svært at blive konfronteret med så kras en realisme, og måske er det derfor, at han altid har delt vandene mellem dedikerede samlere og hovedrystende tvivlere.
Et nyt hjem til din Kvium
Ligger du inde med et Kvium-værk, som aldrig har fundet sig helt til rette derhjemme og nu bare samler støv i kælderen eller bag døren, byder auktionen således på en oplagt mulighed for at sælge. Vi søger både grafik, akvarel og oliebilleder. Kontakt os, eller læg vejen forbi en af vores afdelinger, hvor vi står klar med en gratis og uforpligtende vurdering alle hverdage og lørdage. Se adresser og åbningstider
For yderligere information, kontakt venligst:
Anne Kathrine Eriksen: 8818 1184 · ke@bruun-rasmussen.dk
Annemette Müller Fokdal: 8818 1196 · amf@bruun-rasmussen.dk
Niels Boe Hauggaard: 8818 1182 · nbh@bruun-rasmussen.dk