Fra Congo til Romerriget

Verdens første 1 kilos-mønt fra Congo og en Dupondius fra Romerriget hører til højdepunkterne på ugens møntauktion, der afsluttes på søndag den 21. august.

 

Med sommerferien vel overstået har vi taget hul på endnu en møntsæson, og der er mange gode grunde til at se auktionen igennem. Én af dem er intet ringere end verdens første 1 kilos-mønt af sølv med farvetryk fra Congo. Mønten er kun præget i 555 eksemplarer.

Fra den romerske kejser Neros tid kommer en fin Dupondius – en kobbermønt, der på reversen afbilder Macellum Magnum, et madmarked i Rom, som Nero lod bygge i år 59. En slags forløber til Torvehallerne på Israels Plads, om man vil.

Eftersynet foregår som altid på Baltikavej 10 i Nordhavn på fredag fra kl. 10 til 15:30. 

 

Hvad er nu D?

Den observante budgiver har sikkert allerede set, at der er sneget sig en ny reference ind på de norske mønter. Hvor vi før har refereret til NM for "Norges Mynter", skriver vi nu NMD for det nye værk "Norges Mynter i Dansketiden 1449 - 1814”. Det gælder i sagens natur kun for mønter op til og med Frederik VI – norske mønter yngre end det er fortsat markeret med NM. 

 

Se hele auktionens udvalg

 

For yderligere information, kontakt venligst:

Anders Gudmundsson: +45 8818 1205 · ag@bruun-rasmussen.dk

Michael Fornitz: +45 8818 1201 · mfo@bruun-rasmussen.dk

Henrik Berndt: +45 8818 1202 · hbe@bruun-rasmussen.dk

Brian Lohmann: +45 8818 1213 · blo@bruun-rasmussen.dk

Henrik Möller: +45 8818 1203 · hem@bruun-rasmussen.dk

Mogens Hansen: +45 2127 1228 · mh@bruun-rasmussen.dk

Christian Holm Bach Holm: +45 8818 1226 · cbh@bruun-rasmussen.dk