Foråret, der gik!

Jesper Bruun Rasmussen ønsker god sommer og fortæller i et tilbageblik om en række af de begivenheder og tiltag, der kom til at tegne foråret i auktionshuset.

Holdet af auktionshusets ansatte bag udstillingen af Vilhelm Hammershøis værker i Paris i februar. 

Forårets højeste hammerslag på 4,3 mio. kr. gjaldt Vilhelm Hammershøis landskabsmotiv fra Gentofte.  

Jesper Bruun Rasmussen svinger hammeren over Ejler Billes værk ""To Figurer" fra 1943 – et af forårets millionhammerslag. 

Nationalmuseet i Stockholm købte C.W. Eckersbergs værk "Oedipus og Antigone" på sommerens auktion i Bredgade.

David Roentgens Louis XVI-cylinderbureau af mahogni fra ca. 1780 bliver udbudt på efterårets auktion i Bredgade til september. 

5 billeder

 

Historisk godt årsregnskab

I auktionsbranchen kan vi konkludere, at kunstmarkedet er i vækst. Hos Bruun Rasmussen oplever vi igen en stærk efterspørgsel på vores auktioner, og de seneste år har vi kunne melde om flotte årsregnskaber. I år slog vi ligefrem rekord, da regnskabet for 2015 blev gjort op, og det stod klart, at der var tale om det bedste årsregnskab nogensinde i vores historie. Det glæder mig, at vi i fællesskab har fået vendt skuden efter nogle svære år i branchen. Årsagen til fremgangen hos os skyldes uden tvivl vores internationale strategi, hvor vi målrettet arbejder for at søge nye markeder ude i verden, hvilket har fået hammerslagene på vores auktioner til at stige markant. Denne internationalisering gør os langt mindre sårbar som virksomhed, og dermed står vi stærkere i tilfælde af nye økonomiske kriser i fremtiden.  

 

Udstillinger i udlandet

Vores internationale tiltag retter sig primært mod USA, Fjernøsten og en række europæiske lande. Et led i indsatsen er, at vi i familien Bruun Rasmussen og vores vurderingseksperter er repræsenteret på de største kunst- og antikvitetsmesser rundt omkring i verden. Forinden de traditionelle auktioner i Bredgade udstiller vi desuden højdepunkterne i forskellige kunstmetropoler. I foråret afholdt vi events i auktionssammenslutningen Drouots lokaler i Paris og på Den Danske Ambassade i London, hvor vi inviterede indenfor til udstillinger med værker af Vilhelm Hammershøi og kredsen omkring ham. Begge events blev en succes med mange fremmødte kunstinteresserede gæster.

 

Forårets millionhammerslag

Et tilbageblik for mig vil altid være et kig på nogle af de mest bemærkelsesværdige kunstgenstande, som vi har haft under hammeren. Vi indledte året med en auktion over værker af den berømte danske kunstner Hammershøi, der kun ses sjældent på auktionsmarkedet. Det lykkedes os at få seks af hans værker ind til auktion, og forårets to højeste hammerslag blev netop slået med et par af disse – det ene et landskab fra Gentofte til 4,3 mio. kr., det andet en skildring af en rygvendt kvinde i et interiør til 3,7 mio. kr. Cobrakunsten har i mange år været efterspurgt på vores auktioner, og tre af forårets andre millionhammerslag faldt på værker af Asger Jorn og Ejler Bille. I alt blev det til otte millionhammerslag, og de sidste tre gjaldt en seksfløjet kinesisk skærm fra slutningen af 1800-tallet, et smukt portræt med titlen ”Dame i rød Kjole” fra 1917 af Harald Giersing og et af københavnermaleren Paul Fischers livlige motiver fra Amagertorv.

 

Nye værker til museernes samlinger

Hos Bruun Rasmussen glæder vi os over vores tætte samarbejde med den danske og udenlandske museumsverden. Vi drager nytte af hinandens viden, og museerne følger ofte vores auktioner på nært hold. Dette var i høj grad tilfældet dette forår, hvor vi i alt har haft 22 museumskøb. Det var fx Davids Samling i København, der købte ovennævnte landskab fra Gentofte af Hammershøi, mens Nationalmuseet i Stockholm netop har erhvervet C.W. Eckersberg værk ”Oedipus og Antigone”. Derudover har bl.a. Ribe Kunstmuseum, Odense Bys Museer, Skagens Museum, Det Nationalhistoriske Museum på Frederiksborg Slot, Kongernes Samling på Amalienborg Slot og J.F. Willumsen Museum tilføjet deres samlinger nye værker fra vores auktioner.

 

Hvad sker der til efteråret?

Selvom sommeren er over os, er vi allerede i gang med at planlægge efterårets auktioner. Den 20. september åbner vi dørene for efterårets internationale auktion i Bredgade, hvor vi bl.a. sætter fokus på den internationale avantgardekunst fra slutningen af 1950’erne og frem til 1970’erne. Et af auktionens højdepunkter inden for dette område er et nyopdaget værk af italieneren Paolo Scheggi til en vurdering på 2-2,5 mio. kr. Derudover vil jeg gerne fremhæve det såkaldte ”Museumsbord” af en af dansk designhistories mest originale og kompromisløse møbelsnedkere, nemlig Peder Moos. Bordet findes kun i ganske få eksemplarer, og dets tilblivelse er dokumenteret i en interessant brevveksling mellem Moos og køberen Gert Poulsen. Vurderingen lyder på 300.000-400.000 kr., og jeg er overbevist om, at bordet vil tiltrække sig international opmærksomhed. En af mine favoritter blandt antikviteterne er et tysk Louis XVI-cylinderbureau fra ca. 1780 af mahogni og forgyldt bronze. Fronten er indlagt med smukke kineserier, og manden bag er den anerkendte møbelsnedker David Roetgen, der leverede møbler til mange af Europas kongehuse i anden halvdel af 1700-tallet. Med så fine kunstgenstande er der lagt i ovnen til en spændende auktion, og jeg glæder mig til at byde alle velkommen.

 

Med ønsket om en rigtig god sommer!

 

Jesper Bruun Rasmussen